25 października 2016

Marius Neset & London Sinfonietta – Snowmelt

Marius Neset wyrasta na prawdziwą gwiazdę. Dla mnie zupełnie niespodziewanie stał się z całkiem obiecującego, ale jednak jednego z wielu równie obiecujących, muzyków młodego pokolenia wytwórni ACT Music, artystą europejskiego formatu. „Snowmelt” – jedna z jego najnowszych produkcji, pokazuje Mariusa Neseta w roli nie tylko sprawnego saksofonisty, ale również wybornego kompozytora, a co bywa jeszcze trudniejsze, lidera zespołu i aranżera. Marius Neset to artysta kompletny, potrafiący zapanować nad dużym zespołem wykonawczym i w twórczy, ciekawy i autorski sposób wykorzystać paletę brzmień oferowanych przez całkiem sporą orkiestrę złożoną z muzyków, którzy niecodziennie mają do czynienia z kompozycjami pisanymi przez muzyków improwizujących, które zwykle będąc nawet bardzo uporządkowanymi partyturami, nie są jednak obiektem muzealnym, ale świeżą i najczęściej zmienianą w czasie nagrania materią muzyczną.

Wydany w zeszłym roku, nagrany w dość tradycyjnym jazzowym składzie album „Pinball” nie był w jakiś szczególny sposób wyróżniającą się produkcją. Uznałem go za poprawny, jednak z pewnością to nagranie nie będzie należało do tych, do których będę często wracał w przyszłości. „Snowmelt” to zupełnie inna liga, być może otoczenie w postaci dużego studia nagraniowego i sporej grupki klasycznych muzyków zespołu London Sinfonietta, znanego z wielu wykonań zarówno muzyki popularnej, jak i eksperymentalnej, a także współpracy z niekonwencjonalnymi artystami, sprzyjało wykreowaniu fantastycznie brzmiącego albumu?

To jednak jeszcze nie koniec, bowiem Marius Neset jest również ważnym członkiem zespołu odpowiedzialnego za symfoniczne wykonania muzyki tria Esbjorna Svenssona (to kolejna ciekawa nowość wytwórni ACT Music). W tym nagraniu wzięli udział muzycy e.s.t. – Dan Berglund i Magnus Ostrom, a trudną rolę pianisty przyjął na siebie niezrównany Iiro Rantala. Oficjalna premiera tego wydawnictwa dopiero 28 października, więc na swój czas album musi jeszcze trochę poczekać. Zapewniam Was jednak, że i na tą płytę możecie już oszczędzać pieniądze.

„Snowmelt” zawiera materiał zaaranżowany z myślą o klasycznej jazzowej sekcji – z tej roli doskonale wywiązują się Ivo Neame, Petter Eldh i Anton Eger, oraz sporej sekcji instrumentów smyczkowych. Tego typu projekty nie są dla muzyków jazzowych łatwe. Jedynie kilku najlepszych na świecie aranżerów radziło sobie sprawnie z takim aparatem wykonawczym. Marius Neset już dziś może stanąć w pierwszym szeregu z Vince’m Mendozą, Gilem Evansem, Donem Sebesky’im, Nelsonem Riddle i paru innymi wielkimi sławami. To ta sama liga – ludzi z wizją i wielką muzyczną wyobraźnią i genialnym wyczuciem formy. Warto jednak podkreślić, że Marius Neset w odróżnieniu od tych wszystkich wielkich sław, potrafi jeszcze komponować i wyśmienicie gra na saksofonie, choć jeśli miałbym wybrać jego największy talent, to z pewnością byłaby to aranżacja.

Centralną częścią albumu jest wieloczęściowa kompozycja „Arches Of Nature”, zanurzona głęboko w tradycji kompozytorów współczesnych, tradycyjnie inspirującym muzyków jazzowych dorobku kompozytorskim Igora Strawińskiego i rozmachu Gustawa Mahlera. „Arches Of Nature” to skomplikowana, starannie przygotowana kompozycja, doskonale wykorzystująca cały dostępny w studiu potencjał wykonawczy. To również gotowa, wysokiej jakości ścieżka dźwiękowa do dobrego filmu, pobudzająca wyobraźnię i momentami zaskakująca nagłymi zwrotami akcji historia nie potrzebująca obrazu. „Snowmelt” to jeden z najciekawszych albumów 2016 roku w moim prywatnym rankingu.

Marius Neset & London Sinfonietta
Snowmelt
Format: CD
Wytwórnia: ACT!
Numer: ACT 9035-2

Brak komentarzy: