06 listopada 2016

Jackie McLean - New And Old Gospel

Ten album to kolejny muzyczny skarb z niemal nieograniczonych zasobów nieco dziś zapomnianych nagrań wytwórni Blue Note z lat sześćdziesiątych. Nazwisko lidera – Jackie McLeana wyróżnione jest na okładce jedynie innym kolorem w grupie 5 nazwisk muzyków odpowiedzialnych za powstanie tego nagrania.

Gdyby zastosować kryteria formalne – prawdopodobnie album „New And Old Gospel” jest duetem Jackie McLeana i Ornette Colemana. Muzycy solidarnie podzielili pomiędzy siebie zarówno zadania kompozytorskie, jak i wykonawcze. Jackie McLean napisał czteroczęściową suitę „Lifeline” wypełniającą pierwszą stronę analogowego albumu, a Ornette Coleman wypełnił drugą stronę dwoma kompozycjami – „Old Gospel” i „Strange As It Seems”.

Dla Jackie McLeana nagranie tego albumu było spełnieniem marzenia o wspólnym nagraniu z muzykiem, którego wielokrotnie publicznie nazywał swoją muzyczną inspiracją. Jego nagrania w latach sześćdziesiątych nabierały coraz odważniejszej, otwartej formy. Dodatkowo do udziału w sesji udało się przekonać Billy Higginsa – perkusistę słyszanego na wielu znaczących płytach Ornette Colemana.

Dla Ornette Colemana to musiało być ciekawe muzyczne doświadczenie. W swojej bogatej karierze grał na wielu instrumentach. Zdania o jego umiejętnościach gry na skrzypcach dzielą do dziś jego najwierniejszych fanów, za to na trąbce potrafił grać całkiem składnie. „New And Old Gospel” to jeden z nielicznych albumów w dyskografii Ornette Colemana, na którym usłyszymy go grającego tylko na trąbce. W dodatku w zespole pojawia się fortepian, na którym gra Lamont Johnson, a którego obecność w studiu w którym nagrywa Ornette Coleman jest również czymś wyjątkowym. Sam Ornette Coleman twierdził, że do nagrania z fortepianem zmuszono go po raz pierwszy i ostatni kiedy w studiu debiurował w końcu lat pięćdziesiątych. W końcówce swojej kariery fortepian już mu tak nie przeszkadzał, jednak „New And Old Gospel” pozostanie już na zawsze bardzo nietypową pozycją w jego dyskografii.

Niepotwierdzona nigdzie legenda głosi, że Jackie McLean liczył na to, że Ornette Coleman zagra na alcie. Lider zapraszając swojego idola na sesję chciał nagrać album, któremu nadał nawet roboczy tytuł „Alto Madness II” w nawiązaniu do swojego liczącego już wtedy 10 lat albumu „Alto Madness” nagranego wspólnie z alcistą Johnem Jenkinsem, który został wtedy bardzo ciepło przyjęty przez krytyków.

Niestety, a może właśnie na szczęście, Ornette Coleman przyniósł do studia tylko trąbkę. Dzięki temu powstała niezwykła muzyka, która dodatkowo stała się kolekcjonerską ciekawostką. Dla Ornette Colemana gra na trąbce była sposobem na uwolnienie umysłu od ciągle powtarzanych saksofonowych zagrywek, które mimowolnie podpowiadały palce. Dla zawodowych trębaczy była okazją do drwin i wypominania technicznych niedoskonałości. Guru awangardy zawsze chodził własnymi drogami i jak zwykle nic sobie z krytyki nie robił.

Spotkanie Jackie McLeana z Ornette Colemanem – saksofonistą z łatwością zamieniłoby się w pojedynek mistrzów – kolejne „Alto Madness”. Decyzja o zaproponowaniu czegoś zupełnie innego, to dowód na geniusz Colemana. Przy okazji skradł nieco show liderowi, ale ich nazwiska na okładce różni przecież tylko kolor czcionki. Oficjalnie jednak „New And Old Gospel” figuruje w dyskografii Jackie McLeana i to na półce z jego nagraniami szukajcie tego albumu w Waszych ulubionych sklepach muzycznych.

Jackie McLean
New And Old Gospel
Format: CD
Wytwórnia: Blue Note

Numer: 724385335624

Brak komentarzy: