22 stycznia 2017

Kenny Garrett - The Pursuance: Music Of John Coltrane

Kenny Garrett w zasadzie gra na saksofonie altowym, jedynie od czasu do czasu sięga po sopran, jednak saksofon, to saksofon, więc nagranie albumu poświęconego muzyce Johna Coltrane’a było dość oczywistym wydarzeniem. Taki album powstał w 1996 roku, więc może się on już znaleźć w Kanonie Jazzu. Kiedy w 2014 roku umieszczałem w naszym radiowym zestawieniu najciekawszych płyt wszechczasów album „African Exchange Student”, album „Pursuance: The Music Of John Coltrane” musiał poczekać na swój czas.

Otoczony wybitnymi specjalistami, w towarzystwie Pata Metheny, Rodneya Whitakere'a i Briana Blade’a, Kenny Garrett zmierzył się z kompozycjami największego saksofonisty wszechczasów. Repertuar obejmuje zarówno wczesne kompozycje pochodzące jeszcze z końca lat pięćdziesiątych, znane z takich płyt, jak „Giant Steps” i „Coltrane Sound”, jak i te o wiele późniejsze, jak „Dear Lord” z „Transitions” z roku 1965. Program albumu uzupełnia „Latifa”, umieszczona na końcu płyty kompozycja członków zespołu.

W kontekście wybranego repertuaru dziwić może nieco znaczący udział w zawartości muzycznej Pata Metheny, bowiem John Coltrane niewiele nagrywał w gitarzystami i z pewnością nie planował dla nich przestrzeni w swoich utworach. W zasadzie jedynym znaczącym nagraniem Johna Coltrane’a z gitarą w znaczącej roli jest album „Kenny Burrell & John Coltrane”. Na płycie Kenny Garretta nie ma ani jednego utworu z tego albumu. Warto również zauważyć, że w składzie brakuje pianisty, a dla wielu nieodłącznym elementem muzyki Johna Coltrane’a jest brzmienie McCoy Tynera.

W chwili nagrania „Pursuance: The Music Of John Coltrane” Kenny Garrett był ciągle muzykiem młodego pokolenia, choć wcale nie najmłodszym, bowiem ten urodzony w 1960 roku stosunkowo późno zabrał się za swoją solową karierę, długo praktykując, między innymi w orkiestrze Duke Ellingtona. Pierwszy solowy album Kenny Garretta pochodzi z 1984 roku i nosi adekwatny dla debiutanckiego dzieła tytuł „Introducing Kenny Garrett”. Jednak początek prawdziwej kariery solowej wyznaczają dopiero wydane w 1989 i 1990 roku przez Atlantic płyty „Prisoner Of Love” i „African Exchange Student”. Drugi z tych albumów, wraz z „Pursuance: The Music Of John Coltrane” i wczesnym albumem koncertowym „Stars & Stripes / Live” z 1994 roku tworzą moją ulubioną trójkę albumów Kenny Garretta. Jego późniejsze, często obsypywane wieloma branżowymi nagrodami płyty są oczywiście przykładem doskonałej jazzowej roboty, jednak brakuje mi w nich nieco młodzieńczego szaleństwa. Właśnie taka młodzieńcza energia dodaje blasku nowym interpretacjom muzyki wielkiego Johna Coltrane’a. Z pewnością „Stars & Stripes / Live” też w Kanonie Jazzu znajdzie kiedyś swoje miejsce.

„Pursuance: The Music Of John Coltrane” to nie tylko doskonała technika i momentami nawet nadmiar energii Kenny Garretta, to również chyba najbardziej hard bopowe nagranie Pata Metheny w jego niezwykle obszernej dyskografii. Album oczywiście musiął zacząć się od najbardziej przypominającej samego Coltrane’a improwizacji Kenny Garretta w „Countdown”, jednak w kolejnych utworach do głosu dochodzą inni muzycy, a dialogi Pata Metheny i Kenny Garretta w „Like Sonny” i „Dear Lord” są największym atutem tego albumu.

Zaskakująca jest również dojrzałość lidera, który nie kopiuje solówek Coltrane’a, oferując własne, często całkiem odległe od oryginałów interpretacje. Dla wielu za świętokradztwo może uchodzić parafraza zagrywek mistrza w wykonaniu Kenny Garretta, jaką usłyszycie w „Giant Steps”, ja jednak uważam, że każdemu wolno mieć własne zdanie, nawet na temat takiej świętości, jak muzyka Johna Coltrane’a.

Kenny Garrett
Pursuance: The Music Of John Coltrane
Format: CD
Wytwórnia: Warner Bros.
Numer: 093624620921

Brak komentarzy: