09 lutego 2017

Gabriel Amargant Quintet – And Now For Something Completely Different

Tytuł albumu moim zdaniem nie ma nic wspólnego z filmem i serialem rozrywkowej grupy Monty Pythona, za wyjątkiem odwołania do dziecięcych wspomnień autora muzyki i lidera zespołu odpowiedzialnego za ten wyśmienity album. Płyta Gabriela Amarganta i jego kolegów nie zawiera ani odrobiny dowcipu, czy drwiny z rzeczywistości, ani dzisiejszej (album został zarejestrowany latem 2014 roku), ani tej z początków lat siedemdziesiątych, czyli szczytu popularności Latającego Cyrku. Muzyka kwintetu Gabriela Amarganta to rasowy, mainstreamowy, wyśmienicie napisany i doskonale zagrany, pełen wpadających w ucho melodii jazz.

Gabriel Amargant właśnie ukończył 30 lat, nie może więc pamiętać pierwotnych emisji serialu i filmu znanego polskiej publiczności pod nieco zbyt dosłownym tytułem „A teraz z nieco innej beczki”. Dla rodowitego Katalończyka album jest drugim autorskim nagraniem. Poprzedni album wydała, podobnie jak ten najnowszy wytwórnia Fresh Sound. Oba nagrania dzieli ponad 6 lat, w czasie których Gabriel Amargant nie próżnował, biorąc udział w wielu sesjach muzyków znanych w okolicach Barcelony.

„And Now For Something Completely Different” to dojrzałe, kompletne dzieło muzyka, który w niezwykły sposób potrafi połączyć amerykańską tradycję z folklorem ziem, na których się wychował. Bez trudu usłyszycie tu nuty katalońskiego folkloru, odrobinę tanga i hiszpańskie rytmy flamenco. Sam lider sięga po klarnet, dziś niezbyt często traktowany przez współczesnych muzyków w taki, zdawałoby się dość archaiczny sposób, jako instrument niezwykle melodyjny i dodający nieco starodawnego kolorytu do nowoczesnych kompozycji.

W żadnym wypadku nie należy wstydzić się odrobiny naśladowania Stana Getza w „Mah!”, Benny Goodmana w „Pigeon’s Dance”, czy Johna Coltrane’a. To nawet duża sztuka zrobić to we własnych kompozycjach, zachowując jednocześnie swój własny ton.

Gabriela Amarganta słyszałem wcześniej w kilku hiszpańskich projektach, tym razem zaskoczył mnie zupełnie niezwykłą dojrzałością swojego drugiego dopiero solowego albumu. Z pewnością warto było poczekać ponad 5 lat na tą płytę. Zawiera ona bowiem nie tylko niezwykłą dawkę autorskiej muzyki wymyślonej i zagranej przez zespół dowodzony wprawną ręką przez ciągle młodego przecież lidera. Ten album pozwolił mi również odkryć muzyków, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałem. Wszyscy członkowie zespołu sprawdzają się znakomicie. Jednak jeden z nich zasłużył sobie na dodatkowe wyróżnienie, to wcześnie mi nieznany gitarzysta  -Adria Plana.

Być gitarzystą w Hiszpanii to nie lada wyzwanie. To w zasadzie najważniejszy, niemal narodowy instrument. Znaleźć swój własny dźwięk w otoczeniu takich mistrzów flamenco i jazzowych gwiazd tego instrumentu nie jest łatwo. Adria Plana spogląda ochoczo w stronę lekkiego, melodyjnego stylu Pata Metheny. Nie ma jednak w tym nic zdrożnego. To dobry wzorzec. Tego bez wątpienia oryginalnego muzyka wpisuję na listę osób, których karierą muszę się nieco bardziej zainteresować.

Gabriel Amargant Quintet
And Now For Something Completely Different
Format: CD
Wytwórnia: Fresh Sound

Numer: 8427328424660

Brak komentarzy: