17 kwietnia 2017

Terence Blanchard – Let’s Get Lost: The Songs Of Jimmy McHugh

Tradycję albumów monograficznych poświęconych jednemu ze słynnych amerykańskich kompozytorów muzyki popularnej wymyślił Norman Granz dla Elli Fitzgerald w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Seria zdobyła ogromną sławę i jest do dziś wznawiana, a nagrania pochodzące z tej serii w wykonaniu Elli Fitzgerald uchodzą w wielu wypadkach za wzorcowe wykonania znanych standardów. Całość była ważnym wydarzeniem kulturowym. Sam Frank Sinatra na zawsze zrezygnował z publikacji podobnych albumów uznając, że Songbooki należą do Elli Fitzgerald.

Album „Let’s Get Lost” Terence Blancharda z 2001 roku jest jego własną wersją Songbooka, poświęconego dorobkowi jednego z najbardziej płodnych amerykańskich kompozytorów piosenek pierwszej połowy XX wieku. Jimmy McHugh napisał z całą pewnością ponad 500 melodii, a wiele z nich było wykonywanych już za jego życia i jest wykonywanych do dziś, przez wszystkich wielkich jazzowego świata. Z pewnością kompozytorowi takich melodii, jak „I Can’t Give You Anything But Love”, „On The Sunny Side Of The Street”, czy „Don’t Blame Me” warto poświęcić album, a kiedy za jego przygotowanie weźmie się jeden z najbardziej kochających gładkie melodie trębaczy – Terence Blanchard, zapraszając do współpracy wielkie wokalistki, otrzymujemy album skazany na komercyjny sukces. W przypadku „Let’s Get Lost” udało się pogodzić muzyczne wartości z popularnością.

Album odniósł duży sukces nie tylko w świecie jazzu, a jego nagranie przyniosło Terence Blanchardowi wiele branżowych nagród, podobnie zresztą jak jego poprzedni album – „Wandering Moon”. Równe słowa uznania należą się wszystkim osobom, dzięki którym mógł powstać ten album. Sam Jimmy McHugh był kompozytorem posiadającym niebywały wręcz talent do tworzenia kompletnych muzycznych historii, kompozycji posiadających kompletną strukturę, jak każde doskonałe dzieło, rozpoczynające się wstępem, kulminacją akcji i konkluzją, często wzmacnianą przez teksty, ale nawet bez nich brzmiącymi doskonale, czego potwierdzenie znajdziecie w licznych instrumentalnych interpretacjach Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Errolla Garnera, Dextera Gordona, czy Charlie Parkera.

Ważny, jeśli nie najważniejszy jest udział gości specjalnych w postaci czterech wybitnych jazzowych wokalistek - Diany Krall, Jane Monheit, Dianne Reeves i Cassandry Wilson. Nie sposób pominąć wyśmienitego jak zwykle Eric’ka Harlanda i pojawiającego się w kilku utworach na tenorze Bruce’a Winstona. Mimo gwiazdorskiej obsady wokalistek, to Terence Blanchard pozostaje liderem i najważniejszym głosem na tym albumie.

Przy okazji tego albumu, Diana Krall po raz kolejny potwierdza, przejmując w tytułowym nagraniu rolę pianistki od Edwarda Simona, że jest co najmniej tak samo dobrą pianistką, co wokalistką, a ja osobiście uważam, że nawet lepszą, bowiem kiedy gra, nie zbliża się nawet do sentymentalnego banału, co jest utrapieniem wielu jej własnych nagrań. Jednak Diana Krall jest wymarzonym gościem specjalnym.

„Let’s Get Lost” to doskonale zbudowany, zbilansowany, częściowo wokalny album wybitnego trębacza, jeden z najlepszych w jego dyskografii.

Terence Blanchard
Let’s Get Lost
Format: CD
Wytwórnia: Sony
Numer: 5099708960728

Brak komentarzy: