30 lipca 2010

Les Paul - He Changed The Music

Płyta DVD została przez wydawcę skopiowana z kasety VHS. Jednak tutaj nie jakość rejestracji, a unikalny charakter wydarzenia decyduje o wartości muzyki. Kim jest Les Paul ? – kto nie wie, powinien wybrać się na spacer do najbliższego sklepu z instrumentami muzycznymi i pooglądać sobie wystawione tam gitary. Les Paul to w zasadzie jednoosobowy wynalazca gitary elektrycznej typu solid body, konstruktor pierwszych urządzeń typu pętla opóźniająca, efektów echa i pogłosu. To również konstruktor wielu urządzeń studyjnych i pierwszy ze znanych muzyków używający techniki nagrywania wielośladowego – pierwsze takie nagrania pochodzą z 1948 roku. Les Paul zmarł w 2009 roku, pozostając aktywnym aż do śmierci, ostatnie nagrania pochodzą z 2008 roku.

Les Paul nagrał dziesiątki płyt, został wyróżniony niezliczonymi nagrodami muzycznymi, w tym wielokrotnie Grammy Award. Nagrywał z Bingiem Crosby, Andrews Sisters, Erickiem Claptonem, Stingiem i wielu, wielu innymi muzykami. Najbardziej znane nagrania stworzył w duecie z wokalistką Mary Ford i razem z Chetem Atkinsem.

Les Paul, to wielki autorytet wśród gitarzystów. Wzór do naśladowania dla wielu pokoleń muzyków. Człowiek cieszący się uznaniem całego środowiska muzycznego.

Koncert nagrany na płycie pod znaczącym tytułem He Changed The Music, odbył się w Nowym Jorku w 1988 roku i był jednym z wielu organizowanych przez lat benefisów artysty. To hołd złożony przez młodszych muzyków temu unikalnemu i docenianemu przez wszystkich gitarzyście.

Sam Les Paul gra tu sporo, zarówno solo, w trio, jak i towarzysząc występującym gościom w ich utworach. Tam gdzie trzeba i wypada pozostając w cieniu zaproszonych gości, tam gdzie jest miejsce wychodząc na pierwszy plan ze swoim niepowtarzalnym ii niemożliwym do podrobienia dźwiękiem, nie odstając jednocześnie biegłością techniczną od często o 40 i 50 lat młodszych gitarzystów. Takiego brzmienia, tonu, staranności w każdej nucie, szacunku dla tradycji i niesamowitego wręcz daru grania melodii nie miał nigdy żaden inny gitarzysta.

Materiał na płycie DVD ma tylko 60 minut, sam koncert był zapewne dużo dłuższy. Zapewne w celu zachowania oryginalnych zapowiedzi i rozmów Les Paula z zaproszonymi gośćmi, na płycie znajdziemy w większości przypadków jedynie pierwsze utwory zagrane przez każdego z nich. Można przypuszczać, że każdy kolejny był lepszy, tym samym reżyser wydania filmowego nie pozwolił gościom pokazać, co naprawdę potrafią.

Wśród gości Les Paula byli między innymi:

Eddie Van Halen – rok 1988 to czas, kiedy Eddie był jeszcze wyśmienitym gitarzystą, a nie popowym piosenkarzem i celebrytą. Gra tutaj swoje, jakby nie przejmując się formułą koncertu, choć trudno odmówić mu biegłości technicznej, chyba w całym wydarzeniu nie do końca o to chodziło…

B. B. King – gra wspólnie z Les Paulem, to dobry dialog dwu wybitnych gitarzystów. Szkoda, że na płycie umieszczono tylko jeden utwór.

Carly Simon i Walon Jennings – oboje w tej konwencji chyba niekoniecznie potrzebni – pewnie bardzo chcieli zaistnieć u boku mistrza, jednak zupełnie nie pasują do charakteru koncertu.

Steve Miller, który pod wpływem koncertu Les Paula w wieku 5 lat zdecydował, że zostanie gitarzystą właściwie też zagrał swoje. I choć w jego stylu nie sposób nie dostrzec inspiracji Les Paulem, to jednak mógł chyba na tym koncercie zagrać coś więcej…

Rita Coolidge śpiewająca partie wokalne znane z nagrań Mary Ford może trochę ciemniejszym, bardziej bluesowym głosem, jednak doskonale pasującym do niezwykle miękkiego brzmienia gitary Les Paula.

David Gilmour – świetnie zagrany Deep In The Blues.

Stanley Jordan – to gość, który najlepiej wywiązał się ze swojego zadania wciągając Les Paula w muzyczny dialog. Potrafił pokazać, że jego niezwykle innowacyjny styl gry na gitarze jest jednocześnie nowoczesny i osadzony głęboko w tradycji zapoczątkowanej właśnie przez bohatera tego wieczoru. A Les Paul potrafił się doskonale do nowoczesnych akordów Jordana dopasować.

Finał koncertu to jak zwykle w takich wypadkach wspólny jam w wykonaniu wszystkich zaproszonych gości uzupełnionych dodatkowo o Stray Cats. Brian Setzer, któremu przypadło w udziale wywoływanie do solówek kolejno wszystkich gitarzystów pokazał, że potrafi z pomocą swojego Gretscha zagrać w stylu, który wzbudził uznanie u samego bohatera wieczoru. Dziś Brian w otoczeniu większych składów uzupełnionych o sekcję dętą gra muzykę, dla której stworzono termin neo-soul, jednak to właśnie formuła mniejszego składu dawała mu więcej pola do pokazania tego, co potrafi zagrać na gitarze.

Oprócz gościnnie grających gitarzystów godne zauważenia są solówki grane przez Jana Hammera, dla którego to przecież dość egzotyczna stylistyka. Jego zawieszony na pasku niczym gitara syntezator (taka była wtedy moda) mimo nowoczesnego brzmienia pasował zarówno do Van Halena jak i B. B. Kinga.

Mimo tak wielu znakomitych gości to z pewnością Over The Rainbow i It’s Been Long Time zagrane w trio (kontrabas i druga gitara) przez Les Paula należą do najlepszych fragmentów koncertu. Całość stanowi ciekawy dokument prawdopodobnie dużo ciekawszego niż jego filmowa rejestracja, wydarzenia. Całość jest muzycznie dość nierówna. Eddie Van Halen i Steve Miller grają właściwie swoje, jakby nie zauważyli, że to nie ich własny koncert. W sumie warto obejrzeć, jednak dużo ciekawsze są nagrania płytowe Les Paula, właściwie zarówno te z lat czterdziestych, jak i ostatnie z 2005 i 2008 roku.

Les Paul
He Changed The Music
Format: DVD
Wytwórnia: Magnum Music Group / FNM
Numer: 4013659200048

Brak komentarzy: