16 listopada 2010

Carlos Santana & Wayne Shorter - Live At The 1988 Montreux Jazz Festival

Prezentowany dziś materiał ukazał się zarówno w postaci płyty DVD z zapisem video, jak i jako podwójny album audio. To dobry zwyczaj wydawcy, pozwalający wybrać klientowi format dźwięku i ewentualnie obrazu. Pewnie na wizję wysokiej rozdzielczości nie ma co liczyć – oryginalna jakość czyni transfer do postaci Blue Ray mocno bezsensowny.

Koncert z Montreux pochodzi z owianego legendą tournee obu artystów z 1988 roku i prezentuje obu równorzędnych (przynajmniej na afiszu) liderów w wyśmienitej formie. To jedno z najlepszych nagrań w całej karierze Carlosa Santany i z pewnością ważny moment w dla Wayne Shortera.

Mnie lepiej słucha się wersji z obrazem (DVD), mimo nieco słabszego dźwięku. To muzyka złożona rytmicznie, z pozoru nieco bałaganiarska, a wielości instrumentów perkusyjnych sprzyja obraz pozwalający zlokalizować miejsce powstawania dźwięków.

W programie koncertu są kompozycje obu liderów i członków zespołu. Jest też kompozycja Johna Coltrane’a, a na bis jeden z największych hitów Carlosa Santany – nieśmiertelna Europa.

Ten koncert jest wręcz podręcznikowym przykładem muzycznej synergii. Muzycy tworzący zespół, w większości grający wcześniej i później w zespole Carlosa Santany tworzą tu świetny zespół, jednak żaden z nich nie sprawdza się jako solista. Perfekcyjnie pracująca sekcja rytmiczna jest ważnym elementem koncepcji muzycznej. Jednak ani Armando Peraza, ani Jose Chepito Areas, ani nawet najbardziej z nich znany Leon Ndugu Chancler w partiach solowych nie przekonują.

Odrobinę lepiej wypada Chester Thompson grający na instrumentach klawiszowych. Wyróżniającymi się fragmentami koncertu są z pewnością jego duety z Carlosem Santaną w Goodness And Mercy i Blues For Salvador.

Całość koncertu brzmi jak klasyczny jazz rockowy Santana z dodatkiem kilku kompozycji bardziej jazzowych – Johna Coltrane’a i Wayne Shortera, w których jest nieco więcej miejsca dla saksofonu. Niestety – bo to największa wada tej płyty – Wayne Shorter raczej ją uświetnia niż czynnie współuczestniczy. Może gdyby na perkusji zagrał któryś z bardziej jazzowych muzyków grywających z Carlosem Santaną – Buddy Miles, Billy Cobham, Dennis Chambers lub Jack DeJohnette – byłoby więcej miejsca dla saksofonu.

Solówki Wayne Shortera są świetne, jednak pozostają nieco z boku, trudno odnaleźć jakieś nadzwyczajne porozumienie muzyczne z Santaną. Tak więc dostajemy świetnego jazz rockowego Santanę z dodatkowym bonusem w postaci Wayne Shortera, który pełni funkcję gościa specjalnego, a nie członka zespołu. Trochę szkoda, bo mogło być zdecydowanie lepiej.

Carlos Santana & Wayne Shorter
Live At The 1988 Montreux Jazz Festival
Format: DVD
Wytwórnia: Liberation/ Montreux Sound
Numer: 5060131390192

Brak komentarzy: