31 grudnia 2010

Soulive - Soulive

Soulive to taka wieczna nowa nadzieja współczesnego amerykańskiego jazzu. Zespół raczej nie odniesie nigdy komercyjnego sukcesu, ale to przecież zwykle cecha dobrej muzyki, takiej, która wymaga od słuchacza czegoś więcej niż tylko dobrego humoru.

Zespół nagrał całkiem pokaźną liczbę plyt, zdobył branżowe nagrody, regularnie koncertuje w Ameryce, grywa też w Europie. Polskę niestety chyba jak dotąd omija, a wielka to strata. Dzisiejsza płyta to album koncertowy, dający przedsmak tego co czeka słuchaczy na koncertach Soulive. Zarejestrowany na niej materiał pochodzi z różnych amerykańskich koncertów zespołu z 2002 roku. Soulive to zespół typowo koncertowy, co słychać w prezentowanych nagraniach, muzycy łatwo nawiązują kontakt z publicznością, a koncertowe wersje nagrań obfitują w długie solówki i ciekawe aranżacje.

Muzycy dostarczają nam 8 kompozycji własnych oraz na deser ciekawej wersji utworu Lenny Stevie Ray Vaughana. Muzyka jest mocna, energetyczna i nasycona radościa z grania. Czuje się od samego początku, że mentalnym liderem grupy jest bardzo kompetentny perkusista Alan Evans. Kompozytorem większości utworów jest grający na organach Hammonda i innych instrumentach klawiszowych Neal Evans, można przypuszczać, że brat lidera. Jego solówki są bardzo gęste, obficie wykorzystuja polifonie tego nieczęsto już wykorzystywanego instrumentu. Skład zespołu uzupełnia gitarzysta Eric Krasno.

Pierwsze dwa utwory na płycie wprowadzają słuchacza w nastrój koncertu. Prezentują próbki brzmienia i stylu wszystkich muzyków. Mamy więc zmasowany atak perkusji i na tym tle pojawiające się przetworzone elektronicznie dźwięki gitary i oszczędny, ale stylowy sposób gry organów, budzących się do życia jedynie w partiach solowych.

Prawdziwa zabawa zaczyna się w utworze numer 3 - Solid. Najpierw dostajemy piękne solo organowe, a później ciekawie brzmiącą gitarę. Partia solowa Erica Krasno grana w części z podkładem perkusji przechodzi powoli w ciekawą i nieschematyczną improwizację solową. Równie interesująca jest gra gitarzysty w utworze Shaheed. W końcówce tego utworu dochodzi do zespolenia brzmienia gitary i organów, które tworzą grający wspólnie linię melodyczną duet. O ile sięgam pamięcia, to po raz ostatni ciekawe połączenie gitary i organów Hammonda tworzyli Jimmy Smith z Wesem Montgomery i z Grantem Greenem, ale to przecież było już wieki temu. Zainteresowanych odkrywaniem takich ciekawych brzmień mogę jedynie odesłać do takich ciekawych nagrań mistrza Smitha, jak Jimi Smith & Wes Montgomery - Dynamic Duo z 1966 roku, czy I'm Movin' On z 1963 roku z Grantem Greenem. Nie sposób też pominąć wspólpracy mistrza z Kenny Burrellem.

O ile sobie przypominam, to pierwsza rejestracja ballady Lenny Stevie Ray Vaughana zamyka płytę Texas Flood. SRV można lubić lub nie, ale trudno odmówić mu posiadania charakterystycznego stylu gry i frazowania. To zawsze stanowi problem interpretacyjny dla późniejszych wykonawców. Eric Krasno wybrnął z tego trudnego zadania znakomicie, zachowując nastrój oryginału a jednocześnie nie kopiując ślepo trudnego do podrobienia dźwięku gitary kompozytora tej pięknej ballady.

Duże brawa należą się wytwórni Blue Note za to, że wydaje jeszcze takie rzeczy jak Soulive. Tak trudno dziś przecież o nowych, ciekawych wykonawców. Może oni gdzieś istnieją, ale bez takich mecenatów jak Blue Note świat się o nich przecież nie dowie. Z wielką ciekawością obserwuję karierę muzyków Soulive.

Zastanawiam się też, czego w muzyce Soulive brakuje.... W czasie słuchania płyty mam wrażenie, że wszystko jest OK, własne kompozycje zespołu ciekawe, aranżacje urozmaicone, a brzmienie zróżnicowane, szczególnie w partiach gitary, co nie dopuszcza do znudzenia słuchacza. Mimo gęstości gry perkusisty muzyce brak nieco rytmu. W zespole powinien pojawić się sprawny rockowy basista. Muzyka stanie się wtedy przypuszczalnie jeszcze bardziej przebojowa i ciekawsza. Ale z drugiej strony to może właśnie brak gitary basowej tworzy charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne brzmienie, a to największa zaleta tego zespołu.

Soulive
Soulive
Format: CD
Wytwórnia: Blue Note
Numer: 724358269222

Brak komentarzy: