21 maja 2013

Dave Pike – Jazz For The Jet Set


Futurystyczna okładka w stylu, który pamiętamy dziś przede wszystkim z filmów science-fiction z połowy lat sześćdziesiątych. Dwie wyśmienite sekcje rytmiczne – Bob Cranshaw / Bruno Carr i Jimmy Lewis / Grady Tate. Na trąbce Clark Terry, a także sensacyjny zdaje się w takim projekcie udział Herbie Hancocka grającego na fortepianie i na organach. Album powstał w 1966 roku, kiedy Herbie Hancock był przecież już wielką gwiazdą, mając za sobą kilka wybitnych albumów solowych a także współpracę z Milesem Davisem. Grał jednak wtedy dużo, znajdując swoje miejsce właściwie w dowolnej muzycznej konfiguracji. Grał z Milesem Davisem, Rolandem Kirkiem, Tony Bennettem, Grahamem Moncurem III, czy Bobem Brookmayerem. No i w zespole Dave’a Pike’a.

Album „Jazz For The Jet Set” to propozycja – dziś powiedzielibyśmy smooth jazzowa. Nie wolno jednak lżejszego wcielenia naszej ulubionej muzyki odrzucać od razu. To bowiem nie tylko dokument z epoki i świadectwo historyczne. To i dziś wyśmienita muzyka, dziwię się czasem, dlaczego tego albumu nie wzięli na warsztat artyści od różnego rodzaju klubowych remiksów. Z pewnością wyszłoby coś niezwykle ciekawego.

Sam Dave Pike, znany przede wszystkim z wielu nagrań z Herbie Mannem, grywał również poważniejsze rzeczy z Billem Evansem i Paulem Bleyem. Swoją muzyczną karierę zaczynał grając na perkusji. Był jednym z pionierów elektrycznego wzmacniania brzmienia marimby, dzięki czemu stała się ona pełnoprawnym instrumentem solowym. W latach siedemdziesiątych nagrał kilka dobrych albumów dla MPS w Europie, jednak jego życiowym dziełem moim zdaniem pozostaje właśnie „Jazz For The Jet Set”.

„Jazz For The Jet Set” był od początku zaplanowany jako projekt zbliżający jazz do przebojowej muzyki rozrywkowej. Płytę otwiera kompozycja Herbie Hancocka znana z płyty „My Point Of View” – „Blind Man, Blind Man”. To przede wszystkim duet organów kompozytora i marimby lidera. Clark Terry, który odpowiadał przede wszystkim za całą sekcję trąbek, zagrał również sporo dobrych solówek.

Repertuar albumu to znane w swoim czasie, rozrywkowe melodie podane w niebanalny sposób w gwiazdorskiej obsadzie. „Jazz For The Jet Set” to nie jest muzyczne arcydzieło, ale świetny przykład zrobionej z dbałością o każdy szczegół rozrywkowej muzyki jazzowej, której świat potrzebuje. Jazz to nie jest tylko mauzoleum, muzeum, legendarne sesje nagraniowe i koncerty na których garstka przypadkowych często słuchaczy doświadczyła historycznego momentu. To także takie albumy jak dzieło życia Dave Pike’a. Muzyka do słuchania od święta i na co dzień, nie wymagająca wielkiej muzycznej wiedzy, skupienia i niemal mistycznej koncentracji i przeżywania. To także muzyka do zabawy, dla przyjemności w każdym możliwym momencie. A to właśnie oferuje nam „Jazz For The Jazz Set”.

Dave Pike
Jazz For The Jet Set
Format: CD
Wytwórnia: Atlantic / Warner
Numer: 081227352721

Brak komentarzy: