01 marca 2015

Bernt Rosengren – Live At JazzCup: Bernt Rosengren In Copenhagen

Bernt Rosengren to jedna z najważniejszych postaci szwedzkiego jazzu, w swoim kraju człowiek-legenda. Ten urodzony w 1937 roku muzyk nie rozpieszcza swoich fanów nadmiarem nagrań, w związku z tym każda jego płyta warta jest największej uwagi. „Live At JazzCup” to jego najnowszy, zarejestrowany w grudniu 2012 roku w klubie JazzCup w Kopenhadze album koncertowy.

Bernt Rosengren to również muzyk blisko związany z historią polskiego jazzu, bowiem kiedy jego kariera dopiero startowała, w 1962 roku uczestniczył w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, grając muzykę skomponowaną przez Krzysztofa Komedę. Po latach wrócił do tej muzyki, uczestnicząc w nagraniu albumu „Litania” Tomasza Stańko i serii koncertów zespołu, z których jeden został zarejestrowany przez polską telewizję w krakowskim studiu telewizyjnym i czasem można go zobaczyć w TVP Kultura.

Bernt Rosengren, Bobo Stenson
Próba TVP Kraków, 02.1998
Tomasz Stańko „Litania"

Koncert, który Bernt Rosengren zagrał 8 grudnia 2012 roku w JazzCup przypuszczalnie nie był jakąś specjalną okazją, ot zwykły klubowy dzień, jakich wiele tam, gdzie w klubach gra się jazz. Kilkadziesiąt osób na sali, rozmowy w tle, brzęk szklanek i muzycy ściśnięci na zawsze za małej scenie. Do tego znane wszystkim utwory, które mogą pojawić się w zasadzie na każdym jam-session, gdzie spotykają się muzycy, którzy nie grają ze sobą na stałe.

Berntowi Rosengrenowi towarzyszą mniej znani muzycy, choć pewnie to nazwiska często pojawiające się w klubach w Kopenhadze. „Live At The JazzCup” to jednak album jednego lidera- opowiadającego swoje historie za pomocą saksofonu Bernta Rosengrena.

Może Wam się wydawać, że to album staromodny, że mógł powstać równie dobrze 30 czy 40 lat temu i że wtedy brzmiałby równie dobrze. To prawda, ale to nie oznacza, że jest niedzisiejszy. On jest ponadczasowy. A to oznacza jakość najwyższą. To również ten przypadek, kiedy nikt nie chce i nie musi eksperymentować. Wystarczy zagrać kilka znanych tematów z klasą i luzem właściwym największym mistrzom gatunku. Takim właśnie jest Bernt Rosengren.

Wielu uważa, że lider podąża przez większość swojej artystycznej drogi zawsze o krok za Sonny Rollinsem. To akurat dobry wzorzec, więc nawet jeśli tak by było, nie skreślałoby to Bernta Rosengrena. Tak jednak nie jest. Trudno pozbyć się swoich kulturowych korzeni. Bernt Rosengren to przykład zderzenia dwu z pozoru niemożliwych do pogodzenia sprzeczności – zimnej Skandynawii i hard-bopowej duszy wsłuchanej w Sonny Rollinsa. Z takiego połączenia otrzymujemy artystę jedynego w swoim rodzaju. Być może to właśnie spowodowało, że wśród wielu szwedzkich artystów właśnie jego wybrał Krzysztof Komeda. Może to był tylko przypadek? Faktem jest jednak, że zarówno „Nóż w wodzie”, wspomniana już „Litania” Tomasza Stańko, jak i najnowszy album „Live At JazzCup” to albumy wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Bernt Rosengren
Live At JazzCup: Bernt Rosengren In Copenhagen
Format: CD
Wytwórnia: Stunt

Numer: 663993130828