15 lipca 2010

Vijay Iyer Trio - Historicity

Dziś będzie pewnie nieco krócej niż zwykle, ale komuś z takim talentem jak Vijay Iyer trzeba dać przecież szansę. Ciągle jestem pod wrażeniem niedawnego koncertu Vijaya na Warsaw Summer Jazz Days. Płyta Historicity została nagrana na przełomie 2008 i 2009 roku, a więc w sumie całkiem niedawno. Płyta jest dowodem na twórcze poszukiwania pianisty. Niedawny koncert był dowodem na to, że artystyczną drogę już znalazł i nie ukrywam, że stylistyka koncertu bardziej mi odpowiadała.

Płyta jest nierówna, ma mocne i ciekawe momenty, czasami potrafi być jednak wtórna. Być może czuję się nieco rozczarowany płytą, po tym, jak koncert Vijaya umieścił poprzeczkę naprawdę wysoko. Być może dziś nie był dla tej płyty właściwy dzień.

Na płycie jest dużo więcej dźwięków, Iyer gra z rozmachem lewą ręką, z czego nie korzystał na koncercie, a może to był świadomy wybór biorąc pod uwagę dostarczony fortepian…

W każdym razie na płycie są próbki własnych kompozycji, dekonstrukcja kilku znanych melodii, trochę free, ale przede wszystkim więcej Trio niż fortepianu. To bardziej zespołowa płyta niż płyta pianisty w Trio. Na koncercie było dokładnie odwrotnie. Poszukiwania formuły wypowiedzi z sekcją rytmiczną chyba nie poszły zbyt dobrze. Następna płyta, która ma ukazać się 31 sierpnia będzie płytą solową, co moim zdaniem będzie dla Vijaya Iyera lepszą formułą.

Pozytywnym zaskoczeniem na płycie jest gra Stephana Crumpa na kontrabasie, to nie tylko akompaniament, ale pełnoprawny instrument solowy.

Generalnie dla mnie na dziś za dużo dźwięków, a za mało muzyki i całkowity brak tej specyficznej magicznej ciszy z koncertu… Tak więc na półkę i może za rok albo dwa, kiedy wyjdą ze dwie lepsze płyty Iyera solisty, jako ciekawy materiał porównawczy…

Vijay Iyer Trio
Historicity
Format: CD
Wytwórnia: ACT
Numer: ACT 9489-2

Brak komentarzy: