04 lipca 2012

Nick Drake – Time Of No Reply


Co do zasady, za pośmiertnymi zestawieniami odrzuconych wersji i różnego rodzaju prywatnych nagrań nie przepadam. W przypadku Nicka Drake’a dla zestawu „Time Of No Reply” robię jednak wyjątek. Z ważnego powodu. Znawcom tłumaczyć nie trzeba – ten wyjątek nazywa się „Black Eyed Dog”. Tym, którzy historii twórczości i nierozłącznego z nią życia Nicka Drake’a nie znają wytłumaczyć, jak ważny jest ten tekst w krótkiej notatce się nie podejmuję. To wymagałoby bowiem przedstawienia co najmniej skróconej do kilkunastu stron historii życia jednego z najwybitniejszych poetów i gitarzystów, jakich wydała na świat Europa, a właściwie Azja, bowiem nie możemy zapominać, że Nick Drake urodził się na terenie dzisiejszej Birmy – państwa zmieniającego nazwy równie często, jak polityczny, zupełnie zresztą nieokreślony ustrój.

Nick Drake był jednak z pewnością artystą brytyjskim… „Time Of No Reply” to nie jest zestaw przypadkowo wybranych i złożonych w całość nagrań. To album przygotowany przez Joe Boyda – ważnej postaci w życiu i muzycznej karierze Nicka Drake’a, a także przy udziale i akceptacji rodziców artysty, którzy udostępnili na te okoliczność również należące do nich nagrania z domowego archiwum.

Ten album nie jest oczywiście tak wybitny, jak „Pink Moon”, ani tak muzycznie wyrafinowany jak „Bryter Layter”. Czy „Five Leaves Left”. Jest jednak zdumiewająco jednorodny muzycznie, mimo tego, że został złożony z nagrań nie przeznaczonych pierwotnie do publikacji i zarejestrowanych na przestrzeni 6 lat. Trzeba przy tym pamiętać, że owe 6 lat to w zasadzie cała muzyczna kariera Nicka Drake’a.

Dla wszystkich fanów tego niezwykłego artysty to pozycja obowiązkowa. Jeśli ktoś jeszcze Nicka Drake’a nie zna, pewnie lepiej będzie zacząć od któregoś z 3 wydanych za jego życia albumów. Jeśli traficie jednak gdzieś przypadkiem na „Time Of No Reply”, to płyta warta każdych pieniędzy. Wczesne kompozycje Nicka Drake’a  - jak choćby „Clothes Of Sand” nie są oczywiście tak dopracowane, jak te późniejsze gitarowe łamigłówki znane z „Pink Moon”. Jednak nawet najwcześniejsze nagrania z domowych archiwów z 1968 roku pełne są prawdziwych, osobistych emocji i reflekcji, jakże zaskakująco dojrzałych dla młodego wtedy poety… No i jeszcze dostaniecie „Black Eyed Dog” – jeden z najbardziej przejmujących tekstów wszechczasów…

Nick Drake
Time Of No Reply
Format: LP
Wytwórnia: Hannibal
Numer: HNBL 1318

Brak komentarzy: