06 lipca 2015

Ida Sand – Young At Heart

Ida Sand jest nadworną wokalistką wytwórni ACT Music, nagrywającą zarówno własne albumy, jak i goszczącą, co jest dobrze przyjętym zwyczajem wśród muzyków tej wytwórni na płytach innych gwiazd. „Young At Heart” jest najnowszym, jeszcze ciepłym wydawnictwem tej niezwykle utalentowanej wokalistki. Płyta poświęcona jest w zasadzie w całości kompozycjom Neila Younga. Wyjątkiem jest „Woodstock” Joni Mitchell. Obecność tej kompozycji można zgrabnie wytłumaczyć faktem, że w zasadzie Joni Mitchell napisała tą piosenkę dla Grahama Nasha, z którym była związana przez jakiś czas nie tylko muzycznie. Partner Joni niemal natychmiast przekonał kolegów z zespołu, że to fantastyczna kompozycja i tak oto kompozycja zadebiutowała niemal jednocześnie, a było to naprawdę dawno temu, na płycie Joni Mitchell „Ladies In The Canyon” i supergrupy Crosby, Stills, Nash & Young „Deja Vu”. Ten ostatni był znacznie większym hitem sprzedaży, więc kompozycja jest do dziś kojarzona z Neilem Youngiem, choć pewnie ta wersja jest przez wielu, w tym przeze mnie pamiętana głównie w związku z gitarowym geniuszem Stephena Stillsa, będącego jednym z najbardziej niedocenianych gitarzystów lat siedemdziesiątych.

Zostawmy jednak historię, choć z pewnością oba wymienione ważne albumy z 1970 roku zasługują na przypomnienie, na równi z późniejszymi koncertowymi wersjami „Woodstock” Joni Mitchell, jak choćby tej z „Shadows And Light”. Joni Mitchell w zasadzie nigdy swoich fanów nie zawiodła, a próby niedawnego reanimowania współpracy Davida Crosby, Stephena Stillsa i Grahama Nasha, delikatnie rzecz ujmując do udanych nie należą. Kto nie wierzy – nich zajrzy na wyśmienitą w wykonaniu innych megaprodukcję „The 25th Anniversary Rock & Roll Hall Of Fame Concerts”, o której możecie przeczytać tutaj:


Ida Sand proponuje nam kobiecą, ugrzecznioną wersję 12 kompozycji Neila Younga, wśród których znajdziecie jego wielkie przeboje w rodzaju „Helpless”, „Old Man”, „Ohio”, czy otwierającej płytę „Cinnamon Girl”. Oczywiście tu możemy stoczyć dyskusję na temat wyboru repertuaru i braku pozycji wydawałoby się oczywistych w rodzaju „Rockin’ In The Free World”, czy „Down By The River”. Jest za to nieco nowszy superklasyk „Harvest Moon”. Nowszy – czyli w czasoprzestrzeni nieśmiertelnego Neila Younga niemal świeża nowość z okolic 1992 roku…

Wokalistce towarzyszy sprawne grono muzyków, wśród których chyba najbardziej zasłużonym jest Nils Landgren, człowiek pracowity niezwykle, który pojawia się niemal w każdej wokalnej produkcji ACT Music choćby na chwilę. W wypadku albumu „Young At Heart” pozostali muzycy stanowią jedynie uzupełnienie dwu pierwszoplanowych postaci – wokalistki Idy Sand i autora tekstów – Neila Younga. Ten album jest ważny nie tylko muzycznie, ale również tekstowo, choć część wybitnych wierszy Neila Younga sięga głęboko do amerykańskiej tradycji (mam oczywiście na myśli Amerykę jako kontynent, bowiem mimo tego, że Neil Young jest Kanadyjczykiem, nikt, być może oprócz dumnych Kanadyjczyków, którzy mimo wielkiego kraju dali światu Neila Younga i Oscara Petersona… nie kwestionuje faktu, że Neil Young to muzyk amerykański) i w Europie pozostaje literacką ciekawostką.

Przy klasykach Neila Younga nie powinno się zbytnio majstrować. W wykonaniu Idy Sand, która dysponuje, co akurat trudne nie jest, dużo większymi możliwościami wokalnymi niż Neil Young, ważny jest tekst i melodia, a także czasem pojawiająca się gitara, daleka od rockowej prostoty , obsługiwana wybornie przez Olafa Gustafssona.

Podsumowując zastanawiałem się chwilę, jak odebrałbym tą płytę nie starając się porównać wykonań Idy Sand do oryginałów – wtedy okazałoby się, że to wyśmienicie zaśpiewany album złożony z pięknych melodii i jeszcze lepszych tekstów. Być może brakuje momentami czegoś więcej ze strony towarzyszących artystce muzyków, ale wiem, że oni potrafią zagrać, tylko tym razem byli jedynie akompaniatorami. To chyba dobry wybór, bowiem Ida Sand to wyśmienita wokalistka, Neil Young to świetny kompozytor, po co więc im przeszkadzać szukając na siłę okazji do jazzowych improwizacji?

Ida Sand
Young At Heart
Format: CD
Wytwórnia: ACT!

Numer: ACT 9729-2

Brak komentarzy: