20 grudnia 2016

Nils Landgren – Christmas With My Friends V

Jak wskazuje tytuł, to już piąta okazja do świątecznego spotkania z przyjaciółmi Nilsa Landgrena. Tym razem w rolach głównych występują przeróżne kobiece głosy, a repertuar stanowi mieszankę świątecznych klasyków z oryginalnymi kompozycjami przygotowanymi specjalnie z okazji nagrania tego albumu.

Ta formuła jest już sprawdzona w bojach, bowiem wszystkie poprzednie części zostały przygotowane w zasadzie według tego samego schematu, co stanowi oczywisty dowód trafności pomysłu oraz tego, że nawet poruszając się w dość ograniczonych ramach stylistycznych muzyki świątecznej i zmieniającej się nieznacznie grupie muzycznych przyjaciół, można przygotowywać dla fanów kolejne albumy, po które tłumnie pobiegną do sklepów. Można, ale trzeba być Nilsem Landgrenem, czyli jednym z najbardziej zapracowanych muzyków na świecie.

Od 2006 roku, kiedy ukazał się pierwszy album „Christmas With My Friends” Nilsa Landgrena, wydanie jego kolejnych części stało się jedną z ważnych części szwedzkiej obrzędowości świątecznej. Równie ważnej, przynajmniej dla fanów jazzu, jak przygotowanie wigilijnej kolacji i prezenty pod choinką. To fenomen, jakiego w zasadzie świat wcześniej nie widział. Myślę, że Nils Landgren mógłby sprzedawać kolejne odcinki serii w abonamencie. Ja z pewnością zapisałbym się w ciemno, mimo faktu, że wszystkie znane okolicznościowe tematy w zasadzie pojawiły się już na którymś z albumów, a wiele z nich po kilka razy.

Albumy nagrywane są rok wcześniej zwykle w początkach grudnia, tak więc dodatkowo muzycy mają okazję do świątecznego spotkania, co z pewnością sprzyja atmosferze właściwej dla okolicznościowej muzyki. W ten oto sposób na koszt wytwórni szwedzkie środowisko muzyczne ma zorganizowaną imprezę okolicznościową, a my możemy posłuchać tego, jak dobrze się bawili. Niestety na kolejny album będziemy musieli prawdopodobnie poczekać dwa lata, bowiem mniej więcej w takich odstępach czasowych ukazują się kolejne odcinki serii.

Piąta część „Christmas With My Friends” wykonana jest według sprawdzonej formuły – różnorodność barw głosów przyjaciół, a raczej przyjaciółek lidera, kilka wirtuozerskich popisów solowych naczelnego puzonisty Europy, garść klasyków i kilka kompozycji własnych, do tego oszczędny akompaniament, bez zbędnych i ogranych ozdobników w rodzaju dzwoneczków i pędzących reniferów.

To koncepcja uniwersalna, która musi spodobać się wszystkim, zarówno fanom muzyka, który ma przecież na koncie wiele nagrań w całkowicie odmiennym stylu (choćby spod znaku Funk Unit), jak i tych, którzy za wzorzec świątecznych dźwięków uznają kolędy prezentowane przez sklepy w czasie świątecznych zakupów.

Jeśli jeszcze nie macie żadnej płyty z serii, poszukajcie sprzedawanego w korzystnej cenie boxu „Christmas With My Friends – The Jubilee Collection” zawierającego wszystkie dotychczas nagrane płyty z serii. Nie oczekujcie też na styczniowe wyprzedaże, które są okazją do okazyjnych zakupów świątecznej muzyki. To nie dotyczy albumów Nilsa Landgrena, one są ponadczasowe i w styczniu z pewnością nie stanieją…

Nils Landgren
Christmas With My Friends V
Format: CD
Wytwórnia: ACT Music

Numer: ACT 9830-2

Brak komentarzy: