31 lipca 2010

Mavis Staples - We’ll Never Turn Back

Mavis Staples przez długie lata pozostawała raczej artystką drugiego planu, śpiewając w chórkach na wielu płytach. Od kilku lat ma dobrą passę. Nagrała już dwie świetne płyty – dzisiejszą We’ll Never Turn Back i świetną koncertową Live – Hope At The Hideout. Dziś jednak o tej pierwszej. Oprócz głosu Mavis, to kolejna już płyta dla której ważną postacią jest Ry Cooder.

Nie wiem jak było naprawdę, ale jestem przekonany, że wiele z nastroju, dźwięku i koncepcji artystycznej to zasługa Coodera właśnie. Muzyka jest niezwykle ciemna, ciągnąca się i wylewająca z głośników niczym smoła rozgrzana na słońcu. Repertuar to oprócz kilku kompozycji własnych Mavis Staples, klasyka zaangażowanej pieśni amerykańskiej. Sama Mavis znana jest ze swojego politycznego i społecznego zaangażowania w walkę o równość rasową w USA. Mamy więc takie utwory jak We Shall Not Be Moved, On My Way, czy 99 And 1/2. Wszystkie w wolnych tempach, pomagające słuchaczom skupić się na tekstach. To skupienie może jednak kosztować wiele, bo w warstwie muzycznej też jest ciekawie. Gitary Coodera jak zwykle wpisują się w konwencję całości. Nie ma chyba dziś równie wszechstronnego muzyka, który potrafi zagrać bluesa, spirituals, jazzowe standardy, być partnerem dla muzyków z Afryki (np. Ali Farka Toure), czy z Kuby (znany projekt Buena Vista Social Club).

Trudno wyróżnić któryś z utworów, płyta jest równa i spójna. Najsłabiej wypadają fragmenty z chórkami, dużo lepiej te, gdzie ciemny, nieco zachrypnięty, jednak pewny i zdecydowanie nie zmęczony głos Mavis Staples pozostaje jedynym.

To nie jest może genialna płyta, ale kawałek solidnej amerykańskiej muzyki. Płyta nie na co dzień, wymaga odrobiny skupienia, a przede wszystkim właściwego nastroju. Nagrania można potraktować jak niezłe piosenki i posłuchać tekstów, lub z większym skupieniem, poszukać smaczków interpretacyjnych i autorskiego spojrzenia Ry Coodera na znane wszystkim tradycyjne melodie.

Mavis Staples
We’ll Never Turn Back
Format: CD
Wytwórnia: Anti
Numer: 8714092683028

Brak komentarzy: