06 grudnia 2010

Ali Farka Toure And Toumani Diabate - Ali And Toumani

To nie jest moja ulubiona płyta Ali Farka Toure. To najprawdopodobniej jego ostatnie oficjalne nagranie. Płyta została zarejestrowana w Londynie, już po komercyjnym sukcesie zwieńczonym nagrodą Grammy dla płyty In The Heart Of The Moon, też z udziałem Toumani Diabate.

Toumani Diabate pisze w komentarzu do płyty o tym świetnym, nagrodzonym nagrodą Grammy nagraniu tak, jakby to był pierwszy wielki sukces Aliego. Tak jednak nie jest, może to pierwsze szerzej znane na świecie nagranie tego duetu, jednak trzeba pamiętać, że Grammy Ali Farka Toure dostał prawie 10 lat wcześniej za wyśmienitą płytę nagraną wspólnie z Ry Cooderem – Talking Timbuktu, o której pisałem niedawno tutaj:


Według wspomnianego już komentarza płyta zawiera najważniejsze dla Ali Farka Toure kompozycje. Być może tak było, jednak całości nagrania brakuje zdecydowanie afrykańskiego kolorytu i specyficznej atmosfery, jaką mają płyty nagrane przez duet w Bamako, jak na przykład bluesowa, a jednak prawdziwa i rdzenne afrykańska Savane: The King Of The Desert Blues Singers opisywana tutaj:


Dograne później, już bez udziału gitarzysty chórki i instrumenty perkusyjne są na tej płycie zupełnie niepotrzebne. Lepiej wypadają utwory zagrane jedynie przez Ali Farka Toure na gitarze i Toumani Diabate na korze. Zdecydowanie wolę skupioną, wyciszoną i pozbawioną ozdobników, bardziej afrykańską i mniej komercyjna wersję – czyli duet instrumentalny z ewentualnym dodatkiem wokalu. Taka, a nie inna postać nagrań na dzisiejszej płycie to zapewne chęć nagrania płyty dla wszystkich słuchaczy, zarówno wielbicieli folkloru Mali i okolicznych krain, jak i tych, którzy potrzebują nieco bardziej europejskiego produktu. Tego, czemu świetny afrykański blues niebezpiecznie zbliżył się na tej płycie do pseudo ludowych produkcji pop, tego nie dowiemy się nigdy. Jednak to tylko w porównaniu z innymi płytami Ali Farka Toure.

Płyta jest doskonała tam, gdzie producenci mało wtrącali się w muzykę. Im więcej pozostawiono z pierwotnej kameralnej atmosfery muzykowania dwu liderów, tym lepiej. Każdy dźwięk dodany później psuje efekt. Poza wszystkim to świetna płyta, choć nie najlepsza w całkiem pokaźnej kolekcji nagrań gitarzysty.

Ali Farka Toure And Toumani Diabate
Ali And Toumani
Format: CD
Wytwórnia: World Circuit
Numer: 769233008329

Brak komentarzy: