26 sierpnia 2011

Swingle Singers - Jazz Sebastian Bach


Grupa wokalna Swigle Singers teoretycznie istnieje do dziś. Przez wielu uznawana jest jednak za zespół jednej płyty. Tą płytą jest właśnie nagrany krótko po założeniu zespołu w 1963 roku album „Jazz Sebastian Bach”. Później powstała jeszcze druga część – „Back To Bach”, która nie miała już jednak lekkości i świeżości oryginału. Często kolejne części i próby eksploatowania po raz kolejny tego samego pomysłu nie udają się najlepiej.

W pierwszym składzie wokalnego zespołu założonego przez Warda Swingle w Paryżu w 1962 roku wchodziło oprócz samego lidera jeszcze 7 innych wokalistów i wokalistek. Na przestrzeni lat skład zmieniał się wiele razy. Jednak ten pierwszy, w odróżnieniu od późniejszych formowanych już w Londynie, dokąd Ward Swigle przeniósł się w 1973 roku był muzycznie kompletny i nagrał najciekawsze albumy. To jednak debiut zespołu – „Jazz Sebastian Bach” pozostanie już chyba na zawsze największym osiągnięciem zespołu. Warta uwagi jest jeszcze płyta nagrana wspólnie z Modern Jazz Quartet w 1966 roku – „Place Vendome”.

Pomysł na płytę polegał na zaśpiewaniu starannie zaaranżowanych najbardziej znanych melodii z bogatego katalogu kompozycji Jana Sebastiana Bacha w wersjach jak najbardziej zbliżonych do oryginału. W przypadku niektórych kompozycji trzeba było dokonać transpozycji w związku z ograniczeniem skali ludzkiego głosu. Dodatkowo w tle pojawia się dyskretny akompaniament sekcji rytmicznej dowodzonej przez pojawiającego się w większości francuskich produkcji z tego okresu basistę Pierre Michelota.

Dla kolekcjonerów atutem płyty będzie również utwór nazwany przez producentów „Kanon”, który jest prawykonaniem dotąd nigdy nie zarejestrowanego na płycie muzycznego szkicu Bacha.

Słuchając po latach znanych chyba wszystkim na ziemi melodii odnajdujemy w nich nową, jazzową jakość.  Dziś często muzycy jazzowi przerabiają klasyków, używając kompozycji Bacha, Beethovena, czy Chopina jedynie jako pretekstu i podstawy do swoich własnych improwizacji. Czasem powstaje z tego nowa jakość, czasem znane nazwisko kompozytora jest jedynie marketingowym wehikułem poszerzającym krąg odbiorców.

Swingle Singers właściwie nie jest klasycznym jazzowym zespołem wokalnym. To raczej grupa wokalna śpiewająca znane przeboje zaaranżowane w klasycyzujący, oparty na chóralnym warsztacie aranżacyjnym sposób. Dziś często sięgają do repertuaru artystów pop, kiedyś czerpali z bogatych zasobów popularnych melodii musicalowych, czasem do kompozycji klasycznych.

W muzyce umieszczonej na płycie „Jazz Sebastian Bach” jest jakaś trudna do zdefiniowania i opisania lekkość, duch letniej beztroski i swobody, pomimo tego, że aranżacje trzymają się maksymalnie blisko monumentalnych często oryginalnych kompozycji. To zasługa doskonałego warsztatu wokalnego członków zespołu. Według recepty „Swingle Singers” na brzmienie, żaden z głosów nie zbliża się do granic swojej skali pozostając w komfortowych środkowych rejestrach.

To bardzo przyjemna muzyka, udowadniająca, że do klasyków można podchodzić w ciekawy sposób niekoniecznie wydziwiając na siłę. To również dowód ponadczasowej genialności kompozytora i świetna propozycja na letni wieczór.

Jazz Sebastian Bach
Swingle Singers
Format: CD
Wytwórnia: Philips / Universal
Numer: 731454255226

Brak komentarzy: