14 stycznia 2012

Wayne Shorter feat. Minton Nascimento – Native Dancer


Chciałbym mieć kiedyś okazję zapytać Wayne Shortera o tą płytę. Ciekawe, czy ją pamięta i co skłoniło go do nagrywania takich rzeczy.  Był rok 1974.  Lider jeszcze niedawno nagrywał przełomowe płyty elektrycznego jazzu z Milesem Davisem. W tym samym mniej więcej czasie nagrał „Mysterious Traveller” z Weather Report, zespołem, z którym koncertował w pełnych salach na całym świecie. Dlaczego więc powstał „Native Dancer”? Może chciał spróbować czegoś nowego? Albo odpocząć od dźwiękowego chaosu Weather Report? Może poszukiwał nowego stylu? Z pewnością tym nwym stylem nie stała się taka muzyka, jaką znajdziemy na dzisiejszej płycie.

Spora część nagrań z lat siedemdziesiątych nie wytrzymuje zbyt dobrze próby czasu. Większość z nich w związku z fascynacją nowymi wtedy,  dziś brzmiącymi archaicznie barwami instrumentów elektronicznych. Tak jest z Weather Report. Kompozycje Wayne Shortera i Joe Zawinula pozostaną w naszych głowach na zawsze, zresztą są grywane do dziś przez wiele zespołów elektrycznych.

Na dzisiejszej płycie nie znajdziemy zbyt wielu kompozycji lidera. To właściwie płyta Miltona Nascimento. To jego kompozycje i jego styl. Pewnie w Ameryce Łacińskiej ta płyta sprzedawała się w swoich czasach wyśmienicie. To przecież wyśmienity skład zaimportowany do świata południowoamerykańskiego smooth jazzu. Na płycie znajdziemy, oprócz lidera również grającego na różnych instrumentach elektronicznych Herbie Hancocka.

Znajdziemy też niestety bezbarwne kompozycje Miltona Nascimento i równi banalne partie wokalne. No i całą masę definiujących klimat tej płyty instrumentów perkusyjnych. A także niezbyt dziś świeżo brzmiące instrumentarium Herbie Hancocka. Tego wszystkiego nie jest w stanie uratować kilka zgrabnych solówek lidera, głównie w jego własnych kompozycjach.

I pomyśleć, że Wayne Shorter nagrał tą płytę w czasie, w którym grał w będącym u szczytu sławy Weather Report… Może gdyby przyłożyć do tego albumu miarkę ludowej muzyki brazylijskiej, zabrzmiałby lepiej? Nie wiem, choć na muzykę nie powinno patrzeć się w ten sposób. Jest albo dobra, albo słaba. Ta jest słaba…

Wayne Shorter

„Native Dancer” to płyta dla kolekcjonerów, tych, którzy chcą mieć wszystkie nagranie Wayne Shortera. Tak też traktuje tą płytę wydawca. Dziś chyba nawet managerowie wytwórni Columbia nie wierzą w możliwość sprzedaży tej płyty jako samodzielnego wydawnictwa. Album wznowiono jako część boxu „The Complete Columbia Albums Collection”. To dostępne za przyzwoitą cenę i starannie, choć dość lakonicznie opisane wydawnictwo zawiera cztery album, które Wayne Shorter nagrał dla Columbii w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz jako dodatek, którego sens trudno pojąć… wszystkie kompozycje lidera, które zostały zarejestrowane na płytach Weather Report. Innego sensu takiego zestawienia, oprócz roli wypełniacza pudełka z płytami nie rozumiem. Akurat niekoniecznie kompozycje Wayne Shortera były przebojami Weather Report, więc to chyba tylko chęć skorzystania z dostępnego materiału w celu rozmnożenia zawartości pudełka z 4 do 6 płyt… Naprawdę nie udało się znaleźć żadnego nieopublikowanego wcześniej koncertu, albo innego rarytasu dla fanów?

Wayne Shorter
Native Dancer
Format: CD
Wytwórnia: Columbia / Sony
Numer: 886979202429

Brak komentarzy: