07 czerwca 2013

Jerzy Milian – Milian Blues For Praha – 1965-1966 Swingin’ Czechoslovak Vibes: Jerzy Milian Tapes 02

Czas płynie bardzo szybko. Wydawało mi się, że kilka zaledwie tygodni upłynęło od kiedy pisałem o znakomitym albumie z tej samej serii – „When, Where, Why 1972 – 1979 DDR Big Band Grooves”. Te kilka tygodni to już niemal równo pół roku. Tekst o pierwszej pozycji z serii nigdy nie wydanych, lub nawet jeśli wydanych, to zupełnie dziś niedostępnych nagrań Jerzego Miliana przeczytacie tutaj:


Nagrania z big bandem DDR są wyśmienite. Dzisiejszy album, nagrany niemal dekadę wcześniej niestety równie wyśmienity nie jest. Przyczyny są moim zdaniem dwie. Sam Jerzy Milian, którego dar komponowania i aranżowania w cudowny sposób wykorzystujący brzmienie dużej orkiestry musiał jeszcze trochę dojrzeć. Nagrania z DDR Big Band to w całości autorski repertuar, wymyślony, napisany i zaaranżowany przez Jerzego Miliana. Te z albumu „Swingin’ Czechoslovak Vibes” to w dużej części nieco przypadkowy repertuar złożony z jazzowych standardów w dość szablonowych orkiestrowych aranżacjach.

Sama orkiestra Gustava Broma, choć w swoim czasie była uważana za bardzo dobrą, to była dobra w naszej części Europy, a tutaj big bandów nie było wiele, a tradycji w zakresie wielkoorkiestrowego jazzu jeszcze mniej. Na takim tle łatwo było być gwiazdą, jaką w połowie lat sześćdziesiątych był Gustav Brom i jego ekipa.

Wiem, że nawet niektórzy amerykańscy muzycy byli pod wrażeniem profesjonalizmu orkiestry prowadzonej przez Gustava Broma. Ja jednak tego entuzjazmu nie rozumiem. Być może było w tym wiele kurtuazji dla pionierów z bloku wschodniego.

To wszystko jest oczywiście związane z punktem odniesienia – pierwszy album z serii nagrań Jerzego Miliana zawiesił porzeczkę bardzo wysoko. Cztery nagrania studyjne uzupełnia rejestracja koncertu z klubu jazzowego w Brnie, który wydaje się być lepszy muzycznie, jednak jakość techniczna tego nagrania nie pozwala w pełni docenić jego wartości muzycznej. Z pewnością jednak publiczność zgromadzona na miejscu miała wiele powodów do entuzjastycznych owacji.

To nie jest zła płyta, jednak pierwszy odcinek serii jest zwyczajnie fenomenalny. Spodziewający się równie dobrej płyty nabywcy drugiego wydawnictwa z serii „Jerzy Milian Tapes” mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Wydawnictwo GAD Records wykonuje jednak trudną do przecenienia pracę poszukując i kompletując nagrania z tej serii. Wszystkie wydawnictwa z tej serii biorę w ciemno, bo Jerzy Milian to postać wybitna, legendarna i wielce w Polsce niedoceniana.

Jerzy Milian
Milian Blues For Praha – 1965-1966 Swingin’ Czechoslovak Vibes: Jerzy Milian Tapes 02
Format: CD
Wytwórnia: GAD
Numer: 5901549197068

Brak komentarzy: