13 stycznia 2015

Vincent Peirani - Living Being

Vincent Peirani to muzyk absolutnie zjawiskowy. To człowiek, który codziennie udowadnia, że akordeon to nie tylko tango, muzyka klezmerska i staromodnie brzmiące taneczne przeboje. Jego niezwykle zaangażowana, pełna emocji i wirtuozerska gra przywraca akordeon na jazzowe salony, a być może wprowadza go tam po raz pierwszy w roli solowego, pełnoprawnego improwizującego instrumentu.

Sam lider ostatnio nagrywa sporo i wśród jego nagrań są albumy absolutnie genialne – jak choćby duet z Emile Parisienem – „Belle Epoque” i album nagrany z Michaelem Wollnym i Michelem Benitą – „Thrill Box”.

Jego najnowsza płyta – „Living Being”, której premiera w Europie zaplanowana jest na koniec stycznia 2015 roku pokazuje nieco inne oblicze tego niezwykłego artysty. Vincent Peirani to już nie tylko wirtuoz akordeonu, to sprawny lider niezwykłego kwintetu, w którym we własnych kompozycjach łączy tradycyjne brzmienie akordeonu z elektrycznymi brzmieniami elektrycznego fortepianu i efektami generowanymi przy pomocy studyjnej elektroniki.

Z perspektywy poprzednich dwu albumów – „Living Being” to zdecydowanie mniej akordeonowych improwizacji i więcej ciekawej, autorskiej muzyki. To także ciekawe poszukiwania brzmieniowe. Najnowszy album Vincenta Peirani to produkcja niezwykle nowoczesna, wręcz wizjonerska. To zasługa na równi wizji lidera, co pozostałych muzyków zespołu, którzy pochodząc z zupełnie różnych muzycznych światów wzajemnie się inspirują. Zespół odpowiedzialny za „Living Being” złożony jest ze stałego partnera lidera – saksofonisty Emilie Parisiena, popowego pianisty grającego na Fenderze - Tony Paelemana, pełnego rockowej energii perkusisty – Yoanna Serra i basisty o którym wiem bardzo niewiele – Juliena Herne.

„Living Being” to udane połączenie wielu muzycznych światów i inspiracji lidera, znajdziecie tu zarówno rozbudowaną kompozycję poświęconą Theloniousowi Monkowi („Some Monk”), cover jednej z piosenek Jeffa Buckleya – „Dream Brother”, jazzową, nieco abstrakcyjną kompozycję Michela Portala – „Mutinerie”, udanego bluesa – „Workin’ Rhythm” i wiele innych, ciekawych pomysłów.

Ten album to akordeon XXI wieku. Wizjonerski, choć powściągliwy, wielowymiarowy, nieprzewidywalny i pobudzający wyobraźnię. To album Vincenta Peirani – muzyka i lidera, poprzednie były jedynie albumami Vincenta Peirani – wirtuoza akordeonu. To wielki postęp, choć zdaję sobie sprawę, że może rozczarować część jego fanów. To jednak konsekwencja rozwoju i ambicji kreowania własnego muzycznego świata. Kolejna wyśmienita płyta jednego z najbardziej interesujących europejskich muzyków młodego pokolenia.

Vincent Peirani
Living Being
Format: CD
Wytwórnia: ACT!
Numer: ACT 9584-2

Brak komentarzy: