21 grudnia 2016

The Blind Boys Of Alabama – Go Tell It On The Mountain

To bardzo amerykański album, bardzo amerykańskiego zespołu z bardzo amerykańskimi gośćmi specjalnymi. Sam zespół jest absolutnym fenomenem, istnieje w zasadzie od zawsze, a na pewno dłużej niż wszyscy jego słuchacze. Do dziś w oficjalnym składzie zespołu pojawiają się, czasem nawet na koncertach Clarence Fountain i Jimmy Carter – dwóch pozostałych przy życiu członków – założycieli zespołu, który powstał jako chór szkolny w szkole dla niewidomych w jednym z miasteczek w Alabamie w 1939 roku.

Zespół ma na swoim koncie około 70 albumów, w tym co najmniej dwa świąteczne (jeśli nei liczyć utworów świątecznych umieszczonych na wczesnych płytach). W 2014 roku ukazał się album „Talkin’ Christmas” nagrany wspólnie z Taj Mahalem. Ja do naszej świątecznej klasyki wybrałem płytę wydaną w 2003 roku, w końcu Kanon Jazzu ma swoje reguły, nawet jeśli z okazji świąt nieco je modyfikujemy. Nie oznacza to, że „Talkin’ Christmas” jest albumem słabym, jednak ilość gości specjalnych i związana z tym różnorodność brzmień, które składają się na „Go Tell It On The Mountain” sprawia, że to właśnie po ten album często sięgam w długie grudniowe wieczory.

Zespół jest zresztą w wyśmienitej formie, kalendarz koncertów, niestety tylko amerykańskich wypełniony jest po brzegi, a może być jeszcze lepiej, bowiem album składankowy „God Don't Never Change: The Songs Of Blind Willie Johnson”, na którym zespół udziela się w jednym z utworów został nominowany do nagrody Grammy w ważnej na amerykańskim rynku kategorii Best Roots Gospel Album. The Blind Boys Of Alabama wspominają na tej płycie kompozycje Blind Willie Johnsona w towarzystwie między innymi Toma Waitsa, dawno niesłyszanej Sinead O’Connor, Lucindy Williams, Dereka Trucksa i Susan Tedeschi. W tym towarzystwie to właśnie The Blind Boys Of Alabama zostali wyróżnieni drugą nominacją do Grammy w kategorii Best American Roots Performace za swój utwór na płycie, co jest wyborem zupełnie słusznym, choć ja wybrałbym Sinead O’Connor, za zdumiewające wykonanie „Trouble Will Soon Be Over” i chętnie zobaczyłbym, jak odbiera nagrodę w tej niezwykle amerykańskiej i nietypowej dla siebie kategorii.

„Go Tell It On The Mountain” to zbiór świątecznych klasyków, tych bardziej związanych z religijną stroną świąt, w końcu The Blind Boys Of Alabama to zespół gospel, wzór wymierającego dziś gatunku. W 2003 roku ten album był absolutną sensacją. Jest nią również dzisiaj dla tych, którzy jeszcze na tą płytę nie trafili. Oto bowiem Less McCann w zdumiewająco refleksyjnej wersji „White Christmas” sąsiaduje na jednym krążku z George’m Clintonem („Always In A Manger”). Solomon Burke w swoim brawurowym stylu śpiewa „I Pray For Christmas”, a na następnej ścieżce Tom Waits na serio w towarzystwie zespołu wykonuje utwór tytułowy. Mavis Staples okazuje się genialną żeńską częścią chóru w „Born In Bethlehem” – to jeden z moich ulubionych utworów na płycie.

Chrissie Hynde, która zupełnie nie wiem, skąd wzięła się w tym towarzystwie, korzystając z pomocy gitarzysty Richarda Thompsona wykonuje mniej znany utwór „In The Bleak Midwinter”, a Meshell Ndegeocello, która jest chyba ostatnia w kolejce do śpiewania kolęd przypomina „Oh Come All Ye Faithful”.

Większości nagrań oszczędnego akompaniamentu użyczają między innymi John Medeski i Duke Robillard. To nie mogło się nie udać, choć w jaki sposób zespołowi udało się połączyć w tak spójną muzycznie całość tak skrajnie różne osobowości, pozostanie ich tajemnicą. To zapewne połączenie ponad 60 w momencie nagrania płyty (teraz już niemla 80 lat scenicznego doświadczenia) z niezwykłą charyzmą i świąteczną atmosferą.

Nie dajcie się zwieść długiej liście wielkich nazwisk. „Go Tell It On The Mountain” to przede wszystkim The Blind Boys Of Alabama w najwyższej formie. To również niezwykłe świadectwo szacunku, jakim jego członkowie darzeni są przez niezwykle utytułowanych muzyków, którzy mogliby być nie tylko ich synami, ale często nawet wnukami. To jeden z moich ulubionych świątecznych albumów. Z wielką radością dzielę się nim z Wami na radiowej antenie.

The Blind Boys Of Alabama
Go Tell It On The Mountain
Format: CD
Wytwórnia: Real World Records / Virgin
Numer: 724359060026

Brak komentarzy: