01 września 2011

Simple Songs Vol. 27


Bohatera audycji, który wystąpi w roli kompozytora przedstawi zespół w składzie: James Carter – klarnet basowy, David Gilmore – gitara, Rodney Green – perkusja i lider – Christian McBride – kontrabas….

* Christian McBride Band– Walking On The Moon – Sci-Fi

Bohaterem audycji jest… Sting. To była kompozycja „Walking On The Moon”. Przygotowałem dla Was z pewnością nietypowy i bardzo jazzowy remanent ze Stinga. Trzymam się tezy, której bronię przy każdej możliwej okazji, że Sting jest wyśmienitym producentem i jak magnes przyciąga wyśmienitych muzyków do swoich projektów, a poza tym zdarzają mu się kompozycje wręcz wyśmienite. Dowodem tego jest fakt, że często są wybierane przez muzyków stricte jazzowych stanowiąc bazę dla wyśmienitych partii improwizowanych. Jeśli nie rozpoznaliście, to było „Walking On The Moon” z płyty „Reggatta de Blanc” The Police. Muzykiem Sting jest za to w moim pojęciu mocno średnim…

Zespół The Police to był absolutnie fenomenalny perkusista Steward Copeland, wyśmienity gitarzysta Andy Summers i dobry, a momentami wybitny kompozytor, mierny basista i takiż wokalista – Gordon Summers. O karierach solowych Copelanda i Summersa będzie z pewnością kiedyś czas porozmawiać. Z pewnością nie są takim spektakularnym sukcesem komercyjnym jak kariera Stinga, jednak muzycznie są one bardzo ciekawe. Steward Copeland nagrywał choćby ze Stanleyem Clarke, a Andy Summers to dziś awangardowy jazzowy gitarzysta, który ma na swoim kncie choćby wyśmienite gitarowe transkrypcje kompozycji Charlesa Mingusa – album „Peggy’s Blue Skylight”. Posłuchajmy jak po latach słyszy on kompozycję Stinga „Bring On The Night” – oryginalnie z już wspomnianej płyty „Reggatta de Blanc” z 1979 roku. Po 18 latach, w roku 2007 Andy Summers nagrał płytę „First You Build A Cloud…” w duecie z klasycznym gitarzystą Benem Verdery znanym z solowych nagrań muzyki Bacha i Mozarta.

* Andy Summers & Ben Verdery – Bring On The Night – First You Build A Cloud…

Przejdźmy teraz do dwójki muzyków, którzy w 2001 roku dokonali wybornej muzycznej analizy i dekonstrukcji najlepszych kompozycji Stinga. Powstał z tego wyśmienity album „Shadows In The Rain: The Sting Project”. To Christof Lauer (saksofony) i Jens Thomas (fortepiano) plus kwartet smyczkowy. Posłuchajmy 3 krótkich fragmentów – otwierającego i zamykającego album Roxanne – to oczywiście z debiutanckiej płyty The Police – „Outlandos d’Amour” z 1978 roku oraz „Every Little Thing” – w oryginale „Every Little Thing She Does Is Magic” – w oryginale z „Ghost In The Machine z 1981 roku.

* Christof L:auer & Jens Thomas – Roxanne – Shadows In The Rain: The Sting Project
* Christof L:auer & Jens Thomas – Roxanne (Reprise) – Shadows In The Rain: The Sting Project
* Christof L:auer & Jens Thomas – Every Little Thing – Shadows In The Rain: The Sting Project

Skoro już jesteśmy przy „Every Little Thing She Does Is Magic”, posłuchajmy Kevyn Lettau. To brazylijska wokalistka, urodzona w Berlinie i nagrywająca głównie we Francji. W 2000 roku nagrała album z piosenkami The Police – jej dziecięcymi fascynacjami (to cytat z wkładki do płyty).  W wersji damskiej to „Every Little Thing He Does Is Magic”

* Kevyn Lettau – Every Little Thing He Does Is Magic – Police

Jednym z najczęściej wybieranych przez muzyków jazzowych utworem Stinga jest „Fragile” z płyty „…Nothing Like The Sun”. Gdyby nie „Bring On The Night”, to właśnie byłby najlepszy album Stinga solo. Czy jednak „Bring On The Night” to album Stinga? To raczej jazzowe All stars – Branford Marsalis, Kenny Kirkland, Darryl Jones, Omar Hakim…

Tak, czy inaczej, album „… Nothing Like The Sun” to płyta pełna świetnych kompozycji. Na krótki moment oddajmy więc głos kompozytorowi. Żeby było nieco ciekawiej i egzotyczniej, posłuchajmy wersji portugalskiej. Krótko po premierze „…Nothing Like The Sun” Sting postanowił zadbać o fanów posługującym się językiem hiszpańskim i portugalskim, a po pewnie razem rynek większy niż angielskojęzyczny. Tak więc powstała płyta „…Nada Como El Sol”.  Na niej znajdziemy „Fragile” po portugalsku i po hiszpańsku. Ja zdecydowanei wolę tekst portugalski…

* Sting – Fragil – …Nada Como El Sol

Warstwa muzyczna nie odbiega od angielskeigo oryginału. Brzmi to jednak trochę jak demo służące bardziej sprzedaży kompozycji niż jej rzeczywiste wykonanie. Posłuchajmy zatem co zrobią z tym utworem jazzmani. Na początek mały polski akcent. Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia. Tu znowu fragment tekstu brazylijski gitarzysta zaśpiewa po portugalsku…

* Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia– Fragile – Fragile

Pozostaniemy jeszcze dłuższą chwilę w kręgu „Fragile”. Kolejna wersja należeć będzie do Kenny Barrona (fortepian) i Reginy Carter (skrzypce).

* Kenny Barron & Regina Carter – Fragile – Freefall

Wyborny to duet, jakby stworzony do grania nastrojowych ballad, choć na tej płycie znajdziecie również znacznie szybsze tempa. Kolejna „Fragile” to wokalna grupa Take 6 – tym razem z dodatkiem instrumentalistów. Dość nietypowe podejście do tematu. Ja nie jestem do końca przekonany, ale są tacy, którzy tą wersję uwielbiają. Na gitarze Marc Antoine, na wielu różnych instrumentach wszędobylski Marcus Miller.

* Take 6 – Fragile – Beautiful World

No i na koniec… Przecież naczelny Stingolog tego kraju, a może i wszechświata nie wybaczyłby mi tego, a zresztą muzycznie też warto…. Będą wszędobylscy: Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Marek Napiórkowski. Zaśpiewa Anna Maria Jopek…

* Anna Maria Jopek – Tea In The Sahara – Jo & Co

Suplement, czyli to, czego nie udało się zmieścić w godzinnej audycji:

Jeszcze jedno „Fragile”. Tym razem w wykonaniu Cassandry Wilson – nagranie pochodzi z płyty „Glamoured”. Na gitarze zagra Fabrizio Sotti, na kontrabasie Reginald Veal, na perkusji Terry Lyne Carrington, a na instrumentach perkusyjnych Jeffrey Haynes.

* Cassandra Wilson – Fragile – Glamoured

Brak komentarzy: