29 marca 2020

Imagine – CoverToCover Vol. 34


Johna Lennona znają wszyscy ci, którzy słuchają świadomie muzyki, niezależnie od religii, poglądów politycznych, czy kultury w której się wychowali. Jeśli znają Lennona i wiedzą, że miał całkiem udaną karierę po zakończeniu działalności The Beatles, to muszą znać „Imagine”. Utwór, niemal natychmiast po premierze w październiku 1971 roku stał się już na zawsze jego znakiem rozpoznawczym. Spory udział w stworzeniu tekstu utworu miała Yoko Ono, choć oficjalnie jest współautorem dopiero od 3 lat. Sam Lennon wielokrotnie przyznawał, że jest współautorką i nawet publicznie deklarował, że chciałby ten fakt potwierdzić formalnie, jednak nigdy tego nie zrobił.


„Imagine” to utwór, który najbardziej chyba ze wszystkich napisanych przez Lennona z myślą o jego solowej karierze pasowałby do repertuaru The Beatles. To również jeden z jego najbardziej kontrowersyjnych tekstów. Niektórzy nazywają go marzycielskim, inni naiwnym, jeszcze inni zbyt prostym i komercyjnym. Antysystemowy, antyreligijny i antynacjonalistyczny tekst prezentuje wizję świata, która nigdy się nie wydarzy. To istotnie naiwne, ale pomarzyć przecież można.

Singiel z „Imagine” stał się w Stanach Zjednoczonych największym przebojem Johna Lennona, jednak początkowo w innych krajach bywało różnie. W rodzinnej Wielkiej Brytanii do promocji albumu wytwórnia wybrała inne utwory, a „Imagine” na singlu ukazał się dopiero 4 lata później. Utwór powrócił na światowe listy po śmierci Lennona w 1980 roku.

Osobiście uważam, że ciekawsza muzycznie jest pochodząca z tego samego albumu piosenka „Jealous Guy”, która też pewnie z czasem trafi do CoverToCover, choćby za sprawą genialnego Donny Hathawaya, ale to już temat na inny odcinek cyklu.

O wartość literacką tekstu „Imagine” można spierać się długo. Warto jednak zwrócić uwagę na wyśmienicie napisaną melodię. Dlatego też oprócz wersji oryginalnej, co jest niemal nienaruszalną zasadą cyklu CoverToCover, do prezentacji radiowej wybrałem dwie wersje instrumentalne, wykonywane solo na fortepianie. Iiro Rantala i Gonzalo Rubalcaba pokazuję, każdy na swój sposób, jak świetną melodią jest kompozycja Johna Lennona. Bez trudu znajdziecie świetne wykonania największych gwiazd popowej wokalistyki – Eltona Johna, Stevie Wondera, Diany Ross, Raya Charlesa i wielu innych. Doskonałe wykonanie na płycie o tym samym tytule, często w cyklu CoverToCover cytowanym zaproponowali Herbie Hancock i Jeff Beck. Dla mnie jednak „Imagine” to przede wszystkim piękna melodia i dlatego proponuję kameralne wersje fortepianowe. Obie pochodzą z doskonałych albumów – Iiro Rantala poświęcił cały album „My Working Class Hero” utworom Johna Lennona, Paula McCartneya i Yoko Ono, a dla Gonzalo Rubalcaby album „Imagine” był początkiem końca embarga nałożonego na występy kubańskich artystów w Stanach Zjednoczonych i początkiem jego amerykańskiej, trwającej do dziś kariery.

Utwór: Imagine
Album: Imagine
Wykonawca: John Lennon
Wytwórnia: EMI
Rok: 1971
Numer: 5099990650222
Skład: John Lennon – p, voc, Klaus Voormann – b, Alan White – dr, The Flux Fiddlers.

Utwór: Imagine
Album: Imagine: Gonzalo Rubalcaba In The USA
Wykonawca: Gonzalo Rubalcaba
Wytwórnia: Somethin' Else / Blue Note / Capitol
Rok: 1995
Numer: 724383049127
Skład: Gonzalo Rubalcaba – p.

Utwór: Imagine
Album: My Working Class Hero
Wykonawca: Iiro Rantala
Wytwórnia: ACT Music
Rok: 2015
Numer: ACT 9597-2
Skład: Iiro Rantala – p.

Brak komentarzy: