24 sierpnia 2010

Ben Harper & The Innocent Criminals And The Blind Boys Of Alabama - Live At The Apollo

Ben Harper to artysta, którego trudno przypisać do jakiegoś konkretnego gatunku muzycznego. Ze swoim obecnym zespołem – Relentless 7 nagrywa rockowe płyty. Czasem śpiewa jazz, dzisiejsze nagranie to klasyka soul, choć jest w nim nieco folku, gospel, spirituals. TO wspaniały dokument współpracy Harpera z The Blind Boys Of Alabama.

Płyta jest nagraniem koncertowym z 2004 roku. Ukazała się jako DVD, a ścieżka dźwiękowa z koncertu w formie CD. Na koncercie połączone siły Bena Harpera i jego zespołu The Innocent Criminals oraz The Blind Boys Of Alabama prezentowały materiał z wielokrotnie nagradzanej (m. in. Grammy) płyty, która ukazała się w 2005 roku – There Will Be A Light.

Jednak soul i wszelkie odmiany czarnej muzyki religijnej na koncertach brzmią zwykle dużo lepiej. Dlatego też Live At The Apollo to pod każdym względem ciekawsze wydawnictwo niż There Will Be A Light. Odpowiednia publiczność wywołuje u muzyków specyficzny rodzaj emocji i energii widocznej i w tym nagraniu.

Kim są The Blind Boys Of Alabama? Jeśli ktoś nie wie, to podręczną półkę z płytami powinien natychmiast uzupełnić o kilka płyt tego niezwykłego zespołu. To działający od 1939 roku (to nie pomyłka) w prawie niezmienionym składzie i bez przerwy chór śpiewający gospel. To żywa, ciągle aktywna muzycznie historia amerykańskiej muzyki. Mimo podeszłego wieku ciągle są w świetnej formie wokalnej.

A muzyka? Innocent Criminals brzmią miękko, analogowo, nieco starodawno. Tworzą doskonały podkład dla soulowych kompozycji Bena Harpera. Sam pomysł wspólnego nagrania Bena Harpera z The Blind Boys Of Alabama wydaje się nieco ekscentryczny. To jednak nie pierwsza współpraca młodej gwiazdy soul z legendarnym zespołem. Nie ma w tym żadnego dysonansu, dobrzy muzycy zawsze znajdą wspólne środki wyrazu artystycznego. Wszystko tu do siebie pasuje. Muzycy doskonale się rozumieją, wchodząc ze sobą w interakcje. Ekstatycznym solówkom gitary Harpera towarzyszy niezwykle spontaniczny śpiew chóru. Soul w takiej postaci to rodzaj modlitwy, choć ortodoksyjny rytuał chrześcijański zapewne byłby temu przeciwny. To rodzaj ekstazy znanej z czarnych kościołów Ameryki, to sztuka połączenia słowa i muzyki w kazanie godne najbardziej znanych kaznodziejów różnych amerykańskich kościołów. To specyficzny rodzaj muzykowania spopularyzowany między innymi przez Little Richarda w jego religijnym okresie.

Miejsce nagrania wybrano nieprzypadkowo. Apollo to niezwykle ważna sala dla czarnej muzyki. Trudno zliczyć gwiazdy wielkiego formatu, które zaczynały swoje wielkie kariery w konkursach dla amatorów na scenie Apollo w Harlemie. Dlatego też publiczność jest tam wyjątkowa, ale również bardzo wymagająca.

Ben Harper sam będąc gwiazdą, jest niezwykle wzruszony słysząc pochwały z ust członków The Blind Boys Of Alabama. Potrafi wyśmienicie zaśpiewać soulową balladę, do której doskonale pasują wyśmienicie zgrane głosy chóru. Chwilę później, kiedy rytm przyspiesza, potrafi zaskoczyć bluesową solówka na gitarze, czy niezwykłymi umiejętnościami gry slide.

Jednak dopiero, kiedy Jimmy Carter z The Blind Boys Of Alabama śpiewa solo – jak choćby w I Shall Not Walk Alone, słychać czym jest prawdziwy soul. Do tego trzeba kilkudziesięciu lat estradowego i życiowego doświadczenia. Być może trzeba być niewidomym, doświadczonym przez los wychowanym w sierocińcu geniuszem?

Ben Harper ma świetną rękę do kompozycji. Jego własne utwory nie odstają od ogranych standardów i kompozycji mistrzów gatunku, którymi przeplatany jest program koncertu. Zaśpiewana w finale koncertu A Satisfied Mind to już prawdziwe nabożeństwo z niespełna 80 letnim Jimmy Carterem w roli kaznodziei prowadzonego przez młodszego kolegę z zespołu wśród publiczności. Kiedy Jimmy Carter opuszcza na chwilę estradę schodząc w tłum rozentuzjazmowanych słuchaczy, Ben Harper zajmuje natychmiast jego krzesło jakby chciał dołączyć do zespołu.

Świetny koncert, zdecydowanie lepszy w wersji DVD niż CD, mimo niezwykle ascetycznej, pozbawionej fajerwerków realizacji obrazu. Na pewno warto rozglądać się za płytami zarówno Bena Harpera jak i ciągle ukazującymi się płytami The Blind Boys Of Alabama, którzy potrafią wiele, kilka lat temu na płycie Atomic Bomb zaśpiewali nawet cover Deamons Fatboy Slima i Macy Gray…

Ben Harper & The Innocent Criminals And The Blind Boys Of Alabama
Live At The Apollo
Format: DVD
Wytwórnia: Virgin
Numer: 724354439797

Brak komentarzy: