19 października 2010

The Brian Setzer Orchestra - Live In Japan

To nie jest sztuka wysokich lotów. To osobna kategoria. To kilkudziesięcioosobowa perfekcyjna i pełna energii maszyna do tworzenia dobrego nastroju. To estradowa wyrazistość, szczerość i prawdziwa zabawa. W każdej sekundzie czuć, że nikt niczego nie udaje. Każda nuta, każde słowo i gest są prawdziwe.

Koncert zarejestrowano w Tokio w 2001 roku w czasie długiego japońskiego cyklu koncertów zespołu. Japończycy uwielbiają taką muzykę, co prawda nikt do końca nie wie dlaczego, ale faktom nei da się zaprzeczać. Jak można nazwać ten rodzaj kreacji estradowej? Dziś krytycy często piszą o neo swingu lub nowoczesnym rockabilly. W wykonaniu orkiestry Briana Setzera to dużo więcej. On jest przecież nie tylko showmanem, aranżerem i liderem zespołu. Jest przede wszystkim wybitnym wirtuozem gitary.

Ten zespół to jedno z nielicznych udanych połączeń doskonałej techniki gitarowej z perfekcyjną sekcją dętą wspartą doskonałymi instrumentami rytmicznymi.Repertuar jest typowo estradowy – to rock and roll, przeboje ery swingu, znane standardy jazzowe i kompozycje własne lidera utrzymane w konwencji nowoczesnego rockabilly.

Gitara Briana Setzera jest przedziwną mieszanką wielu stylów. W jej brzmieniu można odnaleźć wpływ tak różnych muzyków jak Les Paul, Chuck Berry, Pat Martino, Johnny Cash, Eddie Ochran i wielu innych. Artysta jest najlepszym z możliwych ambasadorów marki Gretsch. Potrafi wydobyć specyficzne ciepło z wielkiego rezonansowego pudła swojej elektrycznej gitary nie zbliżając się ani na chwilę do banalnego ciastowanego akompaniamentu, jaki znamy ze starych nagrań Motown. Jego gitara jest ważna dla brzmienia całości wtedy, kiedy gra rolę rytmiczną. Jest też niekwestionowaną gwiazdą zespołu grając jazzowo progresywne akordy w Caravan Duke Ellingtona i ciężkie rockowe solówki – jak na przykład w Jump Jive An’ Wail, instrumentalnym Guitar Rag, czy finałowym Rock This Town.

Wyróżniającym się członkiem zespołu jest również basista Mark Winchester, będący kwintesencją estradowego stylu rockabilly.

Brian Setzer Orchestra to twór istniejący od wielu lat, muzycznie znacznie ciekawszy od Stray Cats, niestety pewnie ze względu na ilośc muzyków nieczęsto pojawiająy się w Europie w pełnym składzie. Za to w USA to niekończąca się od wielu lat trasa koncertowa, dziesiątki płyt, i tysiące wiernych fanów. Świetną próbkę tego co tracimy i jak inni potrafią bawić się na koncertach daje nam DVD Live In Japan.

Większość studyjnych nagrań Briana Setzera jest zbyt przewidywalna i wycyzelowana w każdym szczególe. Koncerty to zupełnie co innego. To zastrzyk pozytywnej energii potrzebny każdemu właściwie zawsze.

The Brian Setzer Orchestra
Live In Japan
Format: DVD
Wytwórnia: Image Entertainment
Numer: 7391970124128

Brak komentarzy: