23 listopada 2010

Bruce Springsteen & The E Street Band - The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story – Darkness On The Edge Of Town, Paramount Theatre, Asbury Park 2009

Wydawnictwo jest monumentalne, niewiarygodne i zachwycające. Niemożliwe do obejrzenia i wysłuchania, a także jednorazowego opisania. Fantastyczne edytorsko i oferujące wysoką, a momentami wybitna jakość dźwięku i obrazu.

Kiedy kilka lat temu ukazała się jubileuszowa edycja Born To Run, wszystkim wydawało się, że nie można już lepiej i ciekawiej… A jednak można i to o kilka klas lepiej. Dziś znowu można powiedzieć, że lepiej się nie da. Jak będzie wyglądała następna reedycja ? W kolejce zapewne powinna teraz na pierwszym miejscu być Nebraska. Tak więc od dzisiaj można już rozpocząć oczekiwanie.

Jak uczcić 30 lecie wydania płyty (data jest tu mocno umowna i podyktowana jedynie kalendarzem wydawniczym Bruce’a Springsteena)? Niektórzy wykonawcy robią ponowny mix i remastering, inni grają repertuar płyty na koncercie i takie nagranie dodaja do oryginału – ostatnie dobre przykłady to Patti Smith – Horses i osobno wydane Van Morrisona – Astral Week Live At The Hollywood Bowl!. Jeszcze inni wydają repliki oryginalnych okładek, lub dorzucają koszulkę lub plakat, albo jakiś dźwiękowy śmietnik z odrzutów ze studia nagraniowego.

Co robi Bruce Springsteen ? Podsumujmy więc szybko, co dostajemy w The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story:

1. Oryginalna ścieżka dźwiękowa z płyty w formacie CD w mocno poprawionej dźwiękowo wersji.

2. Dwie płyty CD pełne nieznanych wcześniej utworów nagranych na sesjach do The Darkness On The Edge Of Town. Te dwie płyty wydano również jako zwykłe wydawnictwo na CD i LP pod nazwą The Promise. Zawarta na tych płytach muzyka, to nie alternatywne wersje utworów, falstarty, czy rozmowy ze studia. To pełnoprawne nagrania o jakości muzycznej i technicznej porównywalnej z doskonałą przecież płytą The Darkness On The Edge Of Town. Część z tych utworów znana jest z koncertów, bootlegów, a kilka z oficjalnych wydawnictw składankowych. Te płyty oferują jednak studyjną jakość dźwięku, do niektórych dograno na etapie przygotowania do wydania The Promise część partii instrumentalnych – zapewne tam, gdzie brakowało jakiejś części nagrania lub było ono słabe technicznie.

3. Pełnometrażowy film dokumentalny w formacie HD. Film, który nie jest zbiorem migawek ze studia, a produkcją, która była w USA wyświetlana w kinach, została pokazana w amerykańskiej edycji HBO, i objechała kilka ważnych festiwali filmowych w Europie.

4. Zremasterowany dźwiękowo 3 godzinny koncert zespołu z okresu wydania oryginalnej płyty. Jakość obrazu nie jest może tutaj zachwycająca, jednak zawartość dźwiękowa wybitna.

5. Ponad godzinę migawek ze studia i wybranych utworów z koncertów w jakości i formacie kinowym z okresu prac nad płytą i jej wydania. Tu trzeba podkreślić, że znowu to nie migawki i rozmowy muzyków, lecz pełne utwory.

6. Nagrany specjalnie do tego wydania w pełnej jakości HD godzinny koncert bez publiczności, w czasie którego zespół zagrał utwory z oryginalnej płyty w kolejności w jakiej zostały tam umieszczone.

To wszystko zostało zapakowane w genialnie wydaną replikę oryginalnego notatnika Bruce’a z czasów prac nad płytą, zawierającą rękopisy tekstów, zdjęcia, notatki aranżacyjne, naklejki ze studyjnych taśm i parę innych drobiazgów. Oryginalny zeszyt można zobaczyć w paru ujęciach ze studia.

Jeśli ktoś nie zna oryginału (choć trudno sobie wyobrazić nabywcę tego wydawnictwa, który nie ma na półce płyty The Darkness On The Edge Of Town), powinien z pewnością zacząć przygodę z tym wydawnictwem od zremasterowanej płyty audio. Większość fanów, którzy płytę oryginalna znają już od 30 lat zacznie zapewne od The Promise, lub, tak jak jak dzisiaj – od koncertu z 2009 roku z Asbury Park.

Koncert zagrany w Paramount Theatre w miejscu, gdzie powstał zespół – Asbury Park to także miasto w którym mieści się Stone Pony, odbył się bez udziału publiczności. Zapewne, gdyby słuchacze wypełnili salę, na 57 minutach muzyki nie dałoby się skończyć tego nagrania.

Dzisiejsze nagranie dowodzi, że cały zespół jest w życiowej formie. To zresztą nic nowego dla każdego, kto widział w ostatnich latach choć jeden koncert na żywo, lub choćby wydany latem tego roku na płycie DVD i Blue-Ray wyśmienity London Calling.

Koncert został zarejestrowany przez zespół w składzie ograniczonym do tego z oryginalnego nagrania, oczywiście z wyjątkiem Charliego Giordano, który zastąpił Danny’ego Federici. W tym składzie zespół ma klarowne, przemyślane i dopracowane w każdym szczególe brzmienie. W ciągu ostatnich 40 lat muzycy jedynie zyskali nowe umiejętności techniczne, nie tracąc nic z drapieżności i scenicznego awanturnictwa, zyskując za to doświadczenie i niewiarygodne wręcz wzajemne porozumienie w każdym dźwięku.

Kompozycje i aranżacje trzymają się świetnie, mimo upływu lat, a nowoczesna technika pozwala usłyszeć jeszcze więcej dźwięków, pomagając szczególnie w delektowaniu się wyborną techniką gitarzystów. A warstwa wokalna – jak zwykle każde słowo brzmi tak, jakby od poziomu ekspresji miało zależeć dalsze istnienie świata.

Czym różni się obecne wykonanie od oryginalnego – jest w nim jeszcze więcej gitar, wokal jest bardziej agresywny, a większość partii gitarowych wziął na siebie Bruce Springsteen. W oryginalnym nagraniu jest neico więcej gitary Steve Van Zandta.

W sumie całość jest na zwyczajnym dla zespołu poziomie, czyli stanowi najlepszy na świecie rockowy spektakl wszechczasów, jakim jest każdy koncert The E Street Band od 40 lat.

Bruce Springsteen & The E Street Band
The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story – Darkness On The Edge Of Town, Paramount Theatre, Asbury Park 2009
Format: 3CD + 3 Blue Ray
Wytwórnia: Columbia / Sony
Numer: 886977823022

Brak komentarzy: