13 stycznia 2013

Sławomir Kulpowicz & Shujaat Khan – Live At Warsaw Philharmonic Hall 2006: Sławomir Kulpowicz Complete Edition I Volume 4


Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… W 1987 roku ukazała się płyta długogrająca (CD już wynaleziono jakieś 5 lat wcześniej, ale Polskie Nagrania jeszcze wtedy chyba tego nie zauważyły) „Samarpan” – wspólne nagranie Sławomira Kulpowicza i Czesława Niemena. To chyba sukces tej płyty, w części z pewnością dzięki współpracy z Czesławem Niemenem otworzył uszy nie tylko garstce jazzowej publiczności na wschodnie zainteresowania Sławomira Kulpowicza. Jeszcze wcześniej, bo w 1984 roku ukazała się nieco mniej znana, ale równie wyśmienita płyta „Live On Tour In Poland” firmowana przez Shujaata Khana i Sławomira Kulpowicza. Później owych wschodnich płyt było więcej, a ich ukoronowaniem z pewnością za życia zmarłego w 2008 roku artysty był 5 płytowy album nagrany z Alice Coltrane i Radhą Botifasiną.

Dzisiejszy album, to 4 pozycja w wyśmienitej, nowej serii w większości nie publikowanych wcześniej nagrań Sławomira Kulpowicza. Z pewnością każda z nich zasługuje na tytuł płyty tygodnia. Oprócz dzisiejszej, z pewnością jeszcze zbiór wcześniej nieznanych nagrań pianisty z Tomaszem Szukalskim wydany w postaci podwójnego albumu niedługo płytą tygodnia zostanie. Całość jest absolutną rewelacją, a jeśli na 4 albumach się nie skończy, to z pewnością będzie to jedna z najbardziej spektakularnych serii wydawniczych ostatnich lat.

Zarówno w 1987 roku, jak i niemal 20 lat później, obu artystom udało się pogodzić instrumenty, które w zasadzie nie powinny ze sobą współpracować. Nietemperowany sitar i temperowany z natury konstrukcyjnej fortepian… To udało się w zasadzie jedynie tym właśnie artystom. Sitar obecny jest w muzyce Zachodu, zarówno jazzowej, jak i rockowej, ale najczęściej towarzyszy gitarze elektrycznej, lub pełni rolę zaledwie instrumentu dodającego wschodniego, egzotycznego kolorytu na wskroś rockowej lub jazzowej stylistyce.

„Live On Tour In Poland” firmowany był obu nazwiskami artystów, jednak na pierwszym miejscu był Shujaat Khan. W nagraniach z 2006 roku na pierwszym miejscu występuje nazwisko Sławomira Kulpowicza, ale to jedynie ukłon w stronę jednolitości serii, bowiem muzycznym liderem dominującym brzmienie jest z pewnością jeden z najsławniejszych na świecie sitarzystów… To jednak nie ma znaczenia. Ważna jest muzyka, w której jedynie w kilku momentach wypełnionej po brzegi płyty CD fortepian jest najważniejszy.

Gdzieś w końcu lat osiemdziesiątych widziałem obu artystów grających razem na koncercie we wrocławskiej filharmonii. Ten koncert pamiętam do dziś. Mało koncertów pamięta się w tak dokładny sposób ponad 20 lat. Zupełnie nie wiem jak to możliwe, żebym nie był uczestnikiem koncertu z 2006 roku. Tego dnia byłem w Warszawie, co wynika z moich notatek – tego dnia słuchałem płyt analogowych, a to robię tylko w domu. Pewnie zawiodła reklama. Bardzo żałuję, że nie usłyszałem tego koncertu i bardzo cieszę się, że mam go dziś w postaci nagrania płytowego.

To muzyka niezwykła, jak opowiada sam Shujaat Khan we wstępnej zapowiedzi – wymykająca się wszelkim klasyfikacjom, jedyna w swoim rodzaju. I tak należy na to patrzeć. Niektórzy będą narzekać, że mało w tym jazzu… Istotnie, luźna forma kompozycji, pewnie w większości improwizowanych, albo wymyślonych kilka dni wcześniej na próbach (choć to tylko moja własna hipoteza) sprawia, że fani hard-bopu nie uznają tej płyty za objawienie. Dla mnie ona też objawieniem nie jest. Wiedziałem bowiem, czego mogę się po niej spodziewać. Byłem ostatnio kilka razy we wrocławskiej filharmonii. Ta sala kojarzy mi się z koncertem Sławomira Kulpowicza i Shujaata Khana sprzed lat. Po 20 latach muzyka nie zmieniła się za bardzo. To dobrze.

Dla mnie zdumiewającym zaskoczeniem jest niezwykła gra Krzysztofa Ścierańskiego. Jakże odległa od jego codziennych aktywności muzycznych. Choć to tylko rodzaj wisienki na wyśmienitym torcie, posłuchajcie tej muzyki zwracając szczególną uwagę na gitarę basową. Odkryjecie nowy wymiar tej muzyki.

Sławomir Kulpowicz & Shujaat Khan
Live At Warsaw Philharmonic Hall 2006: Sławomir Kulpowicz Complete Edition I Volume 4
Format: CD
Wytwórnia: Polskie Radio S.A.
Numer: 5907812242503

Brak komentarzy: