26 marca 2013

Simple Songs Vol. 81


Z rekordowym opóźnieniem podsumowuję audycję z 20 marca. Kolejny odcinek nieformalnej encyklopedii jazzowych standardów – „All Of You”. To dość nietypowa melodia, stosunkowo młoda, jak na jazzowy standard. Muzykę napisał w 1954 roku Cole Porter, jak zwykle była to na początku melodia do popularnej sztuki teatralnej – „Silk Stockings”. Nieco większą popularność zdobył nakręcony w 1957 roku film, w którym główne role grał Fred Astair. Sam film miał problemy z amerykańską cenzurą w związku z tekstem kompozycji, której słuchamy. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to niewiarygodne, ale wtedy, w 1957 roku fragmenty tekstu odnoszące się do południowych fragmentów osoby, którą obdarzało się uczuciem uznane zostały za bardzo obsceniczne…

Wróćmy jednak do muzyki. Jednym z pierwszych wykonawców „All Of You”, spośród wielkich gwiazd jazzu był zespół The Modern Jazz Quartet. Do tego nagrania przejdziemy za chwilę. Posłuchajmy najpierw wykonania, które do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych. To będzie nagranie Milesa Davisa z albumu „’Round About Midnight”. To jeden z najdoskonalszych składów zespołu Milesa Davisa, z Johnem Coltrane’m, Redem Garlandem, Paulem Chambersem i Philly Joe Jonesem. Nagranie pochodzi z 1955 roku. Sam Miles Davis zainteresował się melodią „All Of You” w związku z jej nagraniem kilka miesięcy wcześniej przez Ahmada Jamala, którego przez całe życie uważał za jednego z największych pianistów.

* Miles Davis – All Of You – ‘Round About Midnight

Jak już wspomniałem wcześniej jedno z pierwszych wykonań, do dziś uważane za ważne historycznie, a niezależnie od tego pozostające do dziś jednym z artystycznie najlepszych jest niezwykle elegancka (jak zwykle zresztą) wersja w wykonaniu zespołu The Modern Jazz Quartet z płyty „Concorde” z 1955 roku.

* The Modern Jazz Quartet – All Of You – Concorde

„All Of You” ma również wspomniany już wcześniej przeze mnie tekst, który swego czasu uchodził za niezwykle kontrowersyjny. Owa kontrowersyjność nie przeszkadzała wszystkim największym wokalistkom nagrywać i śpiewać na koncertach tą piosenkę. Dostępnych jest wiele tego rodzaju nagrań w wykonaniu właściwie wszystkich największych wokalistek i wokalistów jazzowych, bowiem tekst jest dość uniwersalny i nadaje się do zaśpiewania w wersji kobiecej równie dobrze jak w wersji męskiej. Posłuchajmy dwu z tych wykonań – Elli Fitzgerald z albumu poświęconego w całości twórczości Cole Portera – jednego ze słynnych songbooków Elli – „Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Songbook” z 1956 roku i niezapomnianej wersji Billie Holiday z jednej z jej ostatnich sesji nagraniowych z 1959 roku z orkiestrą Raya Ellisa.

* Ella Fitzgerald – All Of You - Ella Fitzgerald Sings The Cole Porter Songbook
* Billie Holiday with Ray Ellis Orchestra – All Of You – Last Recording

Jak każdy dobry jazzowy standard, również „All Of You”  to uniwersalna melodia grywana przez solistów na wszelakich możliwych instrumentach. To prawda, że częściej na trąbce i saksofonie, niż na gitarze, czy fortepianie, ale wersje gitarowe też trafiają się wybitne. Za chwilę jedna z nich – nagranie z 1957 roku Kenny Burrella w wyśmienitym towarzystwie Tommy Flanagana (fortepian), Douga Watkinsa (kontrabas) i Elvina Jonesa (perkusja). Cały album „Kenny Burrell” (Prestige 7088) zasługuje na najwyższe uznanie i jest jednym z najważniejszych w dyskografii Kenny Burrella.

* Kenny Burrell – All Of You – Kenny Burrell

Kontynuując przegląd wykonań na różnych instrumentach nie możemy przegapić nagrania fortepianowego w wykonaniu Sonny Clark’a z 1958 roku z albumu „Standards”. To klasyczne fortepianowe trio z Paulem Chambersem (kontrabas) i Wesem Landersem na perkusji.

* Sonny Clark – All Of You - Standards

Jest też wyśmienita wersja z kontrabasistą w roli głównej i to nie byle jakim kontrabasistą, bowiem mam na myśli wyśmienite nagranie Raya Browna z albumu „Bass Hit!” z 1956 roku. W obszernym składzie same sławy – między innymi Harry Sweets Edison na trąbce, Jimmy Giuffre na klarnecie i Herb Ellis na gitarze.

* Ray Brown – All Of You – Bass Hit!

Na koniec posłuchajmy jeszcze jednego wykonania Milesa Davisa, który „All Of You” zagrał z wszystkimi swoimi najważniejszymi saksofonistami. Za chwilę posłuchamy fragmentu z albumu „In Person: Friday And Saturday Nights At The Blackhawk” – nagranie z piątku, 21 kwietnia 1961 roku. Na saksofonie zagra Hank Mobley, na fortepianie Wynton Kelly, na kontrabasie Paul Chambers, a na perkusji oczywiście Jimmy Cobb.

* Miles Davis – All Of You - In Person: Friday And Saturday Nights At The Blackhawk

Brak komentarzy: