18 kwietnia 2013

Joan Baez – Songbird: Joan Baez / Folksingers ‘Round Harvard Square


Debiut Joan Baez znają wszyscy fani tej niezwykłej artystki. To płyta nazwana „Joan Baez” z 1960 roku. Album jest od lat dostępny w zasadzie bez przerwy, systematycznie wznawiany głównie przez Vanguard – obecnego właściciela tego materiału. Dzisiejsze wydawnictwo składa się z dwu płyt i to ta druga, mimo, że chronologicznie wcześniejsza czyni wydawnictwo wytwórni Not Now wartościowym dokumentem dla fanów artystki. Drugi krążek zawiera bowiem dawno niedostępne nagrania znane jako „Folksingers ‘Round Harvard Square”. To album nagrany rok wcześniej – w 1959 roku wspólnie z raczej dziś zapomnianymi folkowymi artystami – Billem Woodem i Tedem Alevizosem.

Zestawienie tych dwu albumów w jednym pudełku daje unikalną możliwość obserwacji rozwoju talentu Joan Baez. Album „Folksingers ‘Round Harvard Square” należy traktować w zasadzie jako amatorskie nagranie demo, tak bowiem powstało. Dziś jest kolekcjonerskim rarytasem, a jego pierwsze wydanie cenną pamiątką, bowiem z pewnością nakład pierwszego wydania był bardzo skromny, a poza tym, w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych sama Joan Baez podjęła szereg prawnych kroków zmierzających do wycofania tego wydawnictwa z rynku. Dlaczego tak zrobiła? Nie wiem, moim zdaniem ta muzyka, choć jakość techniczna materiału nie jest najlepsza, brzmi do dziś wyśmienicie.

Repertuar to w większości folkowe standardy. Jednak horyzonty muzyczne 18 letniej w momencie nagrania Joan Baez były już wtedy niezwykle szerokie, czego dowodem choćby unikalne dziś wykonania kompozycji tradycyjnych, kojarzonych z różnymi muzycznymi światami, jak choćby Niny Simone „Black Is The Color Of My True Love's Hair”, czy Bessie Smith – „Careless Love”.

Spotkałem się z opinią, że Joan Baez niekoniecznie była wtedy i zresztą do dziś nie jest wybitną gitarzystką. To prawda, nawet ze stwierdzeniem, że przy niektórych wakacyjnych ogniskach przegrałaby gitarowe zawody mogę się zgodzić. Jednak jej głos to coś zupełnie innego. Może najprościej można opisać fenomen Joan Baez prostym stwierdzeniem, że jest wiarygodna. Nawet w wieku 17 lat nie sposób jej nie uwierzyć i to niezależnie od tego czy śpiewa tradycyjne amerykańskie piosenki, czy swoje własne teksty, które zaczęła pisać już na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Istotnie, Joan Baez sprzed 50 lat, jak i tej nieco nowszej słucha się lepiej, jeśli rozumie się o czym śpiewa. To oznacza, że dla niej zawsze ważniejszy jest tekst, niż muzyka. Podobieństwa do Boba Dylana nie są tu przecież przypadkowe. Życie już wkrótce po nagraniu płyty „Joan Baez” połączy ich na parę lat, a nieliczne wspólne nagrania uczyni poszukiwanymi kolekcjonerskimi rarytasami.

Joan Baez to nie jest śpiewająca dziewczyna z gitarą. To niezwykle prawdziwa poetka, niezależnie od tego, czyje teksty śpiewa. A to w wieku 17 lat zupełnie nieprawdopodobne zjawisko. Dlatego właśnie płyta „Folksingers ‘Round Harvard Square” jest tak ważna i kombinację z „Joan Baez” warto kupić tylko dla tej pierwszej, szczególnie, że jeśli jesteście jej fanami, to ten oficjalny debiut pewnie znacie na pamięć.

Joan Baez
Songbird: Joan Baez / Folksingers ‘Round Harvard Square
Format: 2CD
Wytwórnia: Not Now
Numer: 5060143493874

Brak komentarzy: