28 sierpnia 2013

In-Formation - In-Formation Trio: Sławomir Kulpowicz Complete Edition I Volume 2

In-Formation, albo w innych wydawnictwach In/Formation, to ogólna nazwa autorskich projektów Sławomira Kulpowicza. Drugi tom, na razie liczącej 4 wydawnictwa (w tym jedno dwupłytowe) reedycji nagrań artysty zawiera kompilację kilku sesji nagranych w trio – formacji dla pianisty niełatwej, bowiem w zasadzie to tak, jakby grać solo, tylko jeszcze trzeba dogadać się z zespołem, a i konkurencja w takich składach w głowach słuchaczy wielka.

W trio Sławomira Kulpowicza grali oprócz lidera Witold Szczurek (dziś Witold Rek) i Czesław Mały Bartkowski. Umieszczone na krążku nagrania pochodzą z 1981 roku, choć w 3 ostatnie nagrania mają nieoznaczoną datę rejestracji. Jest wśród nich również nagranie koncertowe z Jazzu Nad Odrą z 1981 roku.

To właśnie In-Formation Trio wydaje się być najciekawszą stricte jazzową formacją lidera, w którym miał najwięcej do opowiedzenia. W najbardziej znanym kwartecie z Tomaszem Szukalskim liderów było dwóch, w związku z czym każdy z nich miał jedynie połowę czasu na swoje własne wypowiedzi, a nawet mniej biorąc pod uwagę improwizacje zbiorowe.

W trio gra Sławomira Kulpowicza kojarzy mi się z najlepszymi nagraniami McCoy Tynera. Nie jest jednak pozbawiona słowiańskiej nuty, osobistego piętna, a skojarzenie z McCoy Tynerem pewnie wynika z muzycznej pamięci nagrań kwartetu z Tomaszem Szukalskim, który od odniesień do najlepszych składów Johna Coltrane’a nie stronił.

Twórczość Sławomira Kulpowicza można podzielić na klasyczną, jazzową i orientalną. W tej jazzowej, nagrania w trio należą do najciekawszych. Dotychczas w cyklu reedycji wydano cztery albumy, reprezentujące wszystkie z wymienionych artystycznych twarzy Sławomira Kulpowicza. O pozostałych pozycjach cyklu przeczytacie tutaj:
„In-Formation” to wyśmienity album, mam nadzieję, że te 4 albumy to dopiero początek długiego cyklu. Warte wznowienia są nagrania ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, sporo nagrań solowych o których krążą legendy, a także wiele kompozycji przygotowanych i nagranych z myślą o teatrze.

In-Formation
In-Formation Trio: Sławomir Kulpowicz Complete Edition I Volume 2
Format: CD
Wytwórnia: Polskie Radio
Numer: 5907812242480

Brak komentarzy: