03 kwietnia 2014

Tord Gustavsen Quartet – Extended Circle

Poprzednia płyta kwartetu w tym samym składzie – „The Well” była dla mnie pierwszym spotkaniem z twórczością tego pianisty. To było ponad 2 lata temu, a o tej płycie przeczytacie tutaj:


Przez ostatnie dwa lata zespół dojrzał, a Tord Gustavsen ze świetnego pianisty stał się liderem zespołu. Nie stara się już mieć ostatniego słowa w każdym utworze. W ślepym teście być może wielu słuchaczy uznałoby ten album za nagranie saksofonisty - Tore Brunborga. To jego instrument często gra temat i pierwszą solówkę. To dzięki jego improwizacji „The Embrace” staje się moim ulubionym muzycznym momentem tego albumu.

Wprawny słuchacz rozpozna jednak zespół bez trudu. Powolne, niespieszne tempo, dźwięków raczej mniej niż więcej, w myśl formuły – co za dużo to niezdrowo. Skandynawska elegancja, choć jak na Skandynawów dość gorąca.

Kwartet Torda Gustavsena jest doskonale zbalansowany. To atrybut zespołów, które grają już jakiś czas ze sobą, chcąc jednocześnie stworzyć zespół, a nie tylko platformę do solowych popisów. Takie podejście jest oczywiście wymagające dla lidera, bowiem on również, a może nawet przede wszystkim on musi się pozbyć chęci popisywania się przed publicznością. Szczególnie jeśli posiada unikalny sound, to trudne, ale potrzebne.

Tradycja europejskiej muzyki kościelnej, o której sporo wie Tord Gustavsen przywołuje słuchaczom, przynajmniej mi przywołuje… skojarzenie z Modern Jazz Quartet. Ta sama elegancja, balans i dużo miejsca dla wszystkich muzyków. Z drugiej strony przesunięcie środka ciężkości w stronę saksofonu  sprawia, że kwartet staje się bardziej jazzowy w mainstreamowym, amerykańskim znaczeniu.

Od norweskiej muzyki klasycznej do gospel jest równie daleko, jak z Warszawy do Gdańska pociągiem, jednak okazuje się, że kwartet Torda Gustavsena potrafi operować na tej trasie bardzo sprawnie.

Znam dopiero dwie płyty zespołu – „The Well” i „Extended Circle”, ale już to pozwala mi zobaczyć logiczną drogę rozwoju. Tord Gustavsen jest wyśmienitym, nie obawiającym się brzmieniowych eksperymentów pianistą. To pokazał już albumem „The Well”. Teraz stał się wyśmienitym liderem zespołu. Czekam na więcej…

Tord Gustavsen Quartet
Extended Circle
Format: CD
Wytwórnia: ECM
Numer: 602537602391

Brak komentarzy: