10 stycznia 2017

Alexander von Schlippenbach Trio - Warsaw Concert

To nie pierwsza sytuacja, kiedy światowy materiał wielkiej gwiazdy formatu międzynarodowego powstaje właśnie w Polsce. Przyczyny takiego stanu rzeczy w przypadku albumu “Warsaw Concert” firmowanego przez Alexandra von Schlippenbacha nie są mi znane, ale pewnie jak zwykle to splot sprzyjających okoliczności. Do tych należy sprzyjająca publiczność, dobry dzień artystów, dobra sala i fortepian, realizacja dźwięku, czasem jakieś sprawy finansowe i sympatia do promotora wydarzenia koncertowego, dla którego to zawsze honor i reklama, jeśli to właśnie organizowane przez niego koncerty utrwalane są na płytach. Wielu światowych artystów chwali polską publiczność i już dawno pozbyłem się przekonania, że robią tak w każdym kraju, żeby lokalnym przedstawicielom mediów, promotorom i fanom było miło. Polacy na jazzie się znają, reagują spontanicznie, choć swoje uwielbienie okazują w sensownych momentach i bez zbędnej egzaltacji. Jeśli kiedykolwiek trafiliście na jazzowe wydarzenie we wschodniej Azji, wiecie co mam na myśli… Jednak nie w tym rzecz, znowu się udało i mamy koncert wielkiego muzyka zagrany w Warszawie, wydany przez szwajcarską wytwórnię Intakt i sprzedawany na całym świecie. Oczywiście w przypadku muzyki Alexandra von Schlippenbacha, złotej płyty z tego nie będzie, ale kilka tysięcy egzemplarzy „Warsaw Concert” z pewnością znajdzie nabywców na całym świecie, po raz kolejny stanowiąc niezbity dowód na to, że Polska publiczność sprzyja wielkiej sztuce.

Alexander von Schlippenbach to jedna z legend europejskiej muzyki improwizowanej, zbliżający się do osiemdziesiątych urodzin muzyk, legendarny założyciel, twórca i animator istniejącej już grubo ponad 40 lat, choć ze sporymi przerwami, Globe Unity Orchestra, najważniejszej dużej free jazzowej formacji w Europie. To również niezwykły interpretator muzycznych idei Theloniousa Monka, uczestnik niezliczonych sesji nagraniowych z udziałem muzyków europejskich, ale również sław amerykańskich. Od lat grywa również w trio, w przeróżnych konfiguracjach, ostatnio w towarzystwie saksofonisty Evana Parkera i perkusisty Paula Lovensa. To właśnie w takim składzie muzycy zagrali w październiku 2015 roku koncert w Warszawie, który rok później ukazał się nakładem wytwórni Intakt. Przy tej samej okazji festiwalu Ad Libitum, kolejne wcielenie Globe Unity zagrało w towarzystwie Tomasza Stańki, ale ten koncert z pewnością ze względów kontraktowych raczej nigdy nie znajdzie się na płycie, choć od tych, co go wysłuchali, wiem, że powstałby z pewnością świetny album. To wydarzenie nieco przyćmiło występ tria Alexandra von Schlippenbacha, ale w tym akurat przypadku za sprawą szwajcarskiego wydawnictwa możemy do zagranych wtedy dźwięków powrócić.

Skład Schlippenbach / Parker / Lovens nie jest przypadkowy, cała trójka muzyków zna się od początku lat siedemdziesiątych i nagrywała razem wiele razy. Muzycy należą do tego samego pokolenia, rozpoczynającego swoją muzyczną przygodę w latach wynalezienia amerykańskiego free jazzu.

Zbiorowa improwizacja polega na wspólnym muzykowaniu, w takim przypadku potrzebna jest oczywiście niezwykła muzyczna wyobraźnia i opanowanie instrumentów, ale nade wszystko przydaje się ogrom wspólnych doświadczeń i występów, a tego z pewnością trójce muzyków odpowiedzialnych za „Warsaw Concert” nie brakuje. Taka muzyka nie jest moim ulubionym jazzowym gatunkiem, jednak jest w tych dźwiękach szczególny rodzaj magnetyzmu, przykuwającego niemal każdego słuchacza do głośników na niemal godzinę w oczekiwaniu na dalszy rozwój muzycznej akcji. W związku z tym moja rekomendacja w tym przypadku jest prosta, nie wiem dlaczego, ale to album, do którego mnie osobiście chce się wracać i żałuję, że nie miałem okazji posłuchać tego koncertu na żywo. Następnym razem postaram się nie przegapić okazji, bo wiem, że mimo faktu, że muzycy improwizują razem już od ponad 40 lat, to ciągle mają nowe i twórcze pomysły.

Alexander von Schlippenbach Trio
Warsaw Concert
Format: CD
Wytwórnia: Intakt

Numer: CD 275 / 2016

Brak komentarzy: