09 sierpnia 2010

Carlos Santana Featuring Everlast - Put You Lights On

Płyty Supernatural i Shaman to z pewnością jedne z największych sukcesów komercyjnych Carlosa Santany. To z pewnością również nie są jego najlepsze płyty, jednak sprawności w zrealizowaniu tego komercyjnego produktu managementowi artysty nie da się odmówić. Częścią tych zaplanowanych precyzyjnie projektów było wydanie serii singli promujących oba albumy. Obie płyty zawierają doskonałe kompozycje lidera, wsparte jego zwyczajowym aparatem wykonawczym generującym latynoskie rytmy oraz udziałem wielu gości specjalnych, znanych raczej młodszemu pokoleniu słuchaczy z pewnością nie znających jazzowego rodowodu tego znakomitego gitarzysty.

Dla większości tych gościnnie występujących muzyków i wokalistów udział w nagraniach Santany był okazją do przyspieszenia ich własnej kariery, a dla samego mistrza okazją do rozszerzenia grona słuchaczy. Za tą okazje zwrócenia się do nieco młodszej publiczności Carlos Santana w większości wypadków rewanżował się gościnnym udziałem we własnych projektach takich wykonawców jak Everlast, Michelle Branch, Musiq czy Rob Thomas.

Wspomniane single, w tym dzisiejsze nagranie: Carlos Santana Featuring Everlast - Put You Lights On to w zasadzie drugie, ciekawsze oblicze każdego z albumów. Ten singiel zawiera utwór z albumu, jego wersję radiową, a także hiszpańsko – angielski remix utworu Maria Maria, dostępny tylko na tym singlu, oraz jako wypełniacz albumową, niezmienioną wersję El Farol. Można się domyślać, że ten ostatni utwór dodano dla wypełnienia drugiej strony wersji analogowej tego wydawnictwa, które pewnie ukazało się jako płyta EP i trafiło do kolekcji wielu DJów, szczególnie hiszpańskich dyskotek Ameryki.

Inne single z tych albumów zawierają 3 albo i 4 alternatywne wersje jednego utworu, które są wielokrotnie dłuższe od oryginału i jak to bywa z takimi miksami, potrafią być odległe muzycznie od oryginału. Niektóre single w wersji CD zawierają również pliki z teledyskami do tytułowych utworów.

Te alternatywne wersje to produkt powstały pod kontrolą i akceptacją Santany. To nie są pocięte i poklejone przez DJów wersje dyskotekowe. Często zawierają dodatkowe partie gitary, bądź alternatywne ścieżki wokalne zarówno samego Santany, jak i jego gości. Większość z nich przygotowanych jest z myślą o parkietach tanecznych, głównie w latynoskich dzielnicach wielkich amerykańskich metropolii. Wiele z nich to wersje ciekawsze od oryginałów z albumów. Tu nie ma mowy o żadnych technicznych kompromisach. Perfekcyjna realizacja studyjna łączy się z niezwykłą inwencją rytmiczną zespołu Santany oraz ciekawymi pomysłami na uwypuklenie linii melodycznej i charakterystycznego brzmienia gitary lidera.

To oczywiście nie jest jazzowy Santana, jakiego znamy z nagrań z Johnem McLaughlinem, Buddy Milesem, czy Wayne Shorterem. Jednak specyficzny ton gitary i latynoskie rytmy będące znakiem rozpoznawczym muzyki Carlosa Santany pozostały i tutaj.

Radiowe wersje przebojów są skrócone, mają większą dynamikę i bardziej uwypuklone partie gitary. Mimo że są krótsze, stanowią niejako podaną w pigułce istotę danego nagrania. Tak też jest w przypadku Put You Light On. Wersje klubowe, to właściwie zupełnie nowe kompozycje. Nisko schodzący bas, często zupełnie inny rytm niż w oryginalnej wersji z albumu, nowe ścieżki wokalne i gitary – tak jest w przypadku zawartej na singlu wersji Maria Maria.

Muzyka z singli takich jak dzisiejszy, czy Nothing At All, The Game Of Love, Why Don’t You & I, Borazon Espinado, Smooth czy Maria Maria jest lepsza i ciekawsza niż z albumów Supernatural i Shaman. Warto zadać sobie trochę trudu i skompletować single z tych albumów w oczekiwaniu na nową zapowiadaną na 21 września płytę Santany – Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics Of All Time, który będzie zawierał własne interpretacje utworów miedzy innymi Led Zeppelin, Cream, The Beatles, Deep Purple, AC/DC, The Doors, Jimi Hendrixa i wielu innych. To spore ryzyko – może być ciekawie (jak na Supernaturals), albo zupełnie beznadziejnie - jak na Ceremony, Remixes & Rarities.

Carlos Santana Featuring Everlast
Put You Lights On
Format: CD Single
Wytwórnia: Arista / BMG
Numer: 743217692421

Brak komentarzy: