24 listopada 2010

Bruce Springsteen & The E Street Band - The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story – Thrill Hill Vault 1976 - 1978

Jakość dźwięku i obrazu jest tu oczywiście gorsza, niż nagranego współcześnie koncertu z Asbury Park z tej samej płyty opisywanego wczoraj tutaj:


To jednak ciekawy muzycznie i świetnie dobrany materiał pokazujący wczesne wersje utworów, które fani znają z płyty The Darkness On The Edge Of Town. W Save My Love i Candy’s Room brakuje Clarence Clemonsa. W tych utworach słychać, ile brzmienie saksofonu wnosi do nagrań zespołu.

Pierwsze 7 utworów to rejestracje ze studia z okresu prac nad płytą. Godnym podkreślenia jest fakt, ze ten fragment filmu, to niepocięte migawki z rozmów, czy fragmenty utworów, a pełne wersje robocze piosenek, nagrane od pierwszego do ostatniego taktu. Ten materiał daje niewielki wgląd w proces ewolucji nowych kompozycji umieszczonych później na płycie.

Kiedy po zagranym solo w studiu przez Bruce’a Springsteena na fortepiane demo Candy’s Room z niewiarygodną siłą spada na słuchacza lawina dźwięków Badlands z koncertu, jasnym staje się fakt oczywisty dla większości fanów zespołu – tak jak teraz, tak i w 1978 roku studio i nagrania płytowe były dla muzyków jedynie wstępem do kolejnych koncertów i okazją do popracowania nad nowymi utworami. To właśnie występy przed publicznością są esencją i sensem istnienia The E Street Band.

Jeśli ktoś myśli, że Badlands to szczyt dynamiki i energii zespołu, to szybko zmieni zdanie – dalej jest jeszcze szybciej, lepiej i głośniej. I tak przez 35 minut do wielkiego finału – ponad 10 minutowej wersji Rosality.

Na płycie umieszczono 5 utworów z koncertu w Phoenix z 1978 roku. Ten film ukazuje zespół grający najlepsze w owym czasie i najbardziej sprawdzone na wielu koncertach utwory. Badlands, The Promised Land, Prove It All Night, czy Born To Run, w rozbudowanych, często kilkunastominutowych wersjach pozostają w repertuarze zespołu do dzisiaj. A Rosalita to jeden z najlepszych obok Tenth Avenue Freeze-Out utworów zamykających koncerty zespołu.

Wersje z Phoenix z 1978 roku pełne są wyjątkowej jakości solówek gitarowych Bruce’a Springsteena i Steve Van Zandta. Świetnej jakości dźwięk – doprawdy trudno uwierzyć, że to 1978 rok – pozwala usłyszeć i cieszyć się każdą nutą. Klarowne koncertowe nagrania gitary w tym czasie należały do rzadkości. Materiał video do złożono z 2 lub 3 koncertów. W Prove It All Night w niektórych ujęciach Bruce na żółtą koszulę, a w innych białą koszulkę polo. Jak zsynchronizowano dźwięk z obrazem nie wiem, ale udało się doskonale.

Tak więc jest jak zwykle. The E Street Band zaczyna od poziomu nieosiągalnego przez innych w finałach koncertów. A Rosalita – jak każdy finał koncertu zespołu jest tak niezwykły i niepowtarzalny, że w myślach słuchacza pozostawia tylko jedną myśl – kiedy będzie następny raz. Na dziś pozostają nam płyty, o nowych koncertach póki co nikt nic nie wie. Ja stawiam na wiosnę 2012… Pewnie nowa płyta na jesieni 2011 i duże koncerty na stadionach latem 2012 w USA i na jesieni w Europie….. Oby to była prawda.

Myśl o nowych koncertach przywołuje wspomnienia:

Steve Van Zandt w roli prezentera radiowego - Dublin 2009

Podpisujący mój egzemplarz Working On A Dream - Dublin 2009

 
Bruce Springsteen & The E Street Band
The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story – Thrill Hill Vault 1976 - 1978
Format: 3CD + 3 Blue Ray
Wytwórnia: Columbia / Sony
Numer: 886977823022

Brak komentarzy: