21 grudnia 2010

The Blind Boys Of Alabama - Duets

Dzisiejsza płyta, to dość nietypowa, składankowa pozycja w obszernej dyskografii zespołi. Jego historię i wcześniejsze dokonania nagraniowe opisywałem przy okazji innych płyt tutaj:

 
Dziś opisywana płyta jest najnowszą pozycją w dyskografii zespołu. Album zawiera trzy niepublikowane dotąd nagrania oraz 11 utworów pochodzących z różnych płyt firmowanych nazwą zespołu, lub artystów, dla których zespół był w tych nagraniach wokalnym wsparciem. Całość to dobry zestaw bardzo różnych stylistycznie nagrań. Taka już jest natura większości składanek. Na dzisiejszej płycie odnajdziemy zarówno piosenki charakterystyczne dla stylu zespołu, jak i również zupełnie nietypowe, nawiązujące do stylistyki country, reggae, czy bluesa, a także rockowe ballady. O charakterze muzyki zapewne decydowały gwiazdy, którym towarzyszył zespół The Blind Boys Of Alabama. I to właśnie jest największa wada tej kompilacyjnej płyty. To nie zespół ją firmujący decydował o zawartości muzycznej, tym samym w wielu utworach nie udziela się on wokalnie w sposób, do jakiego przyzwyczaili nas jego członkowie. Rolę główną w większości utworów pełnią osobowości, którym zespół towarzyszył, czasem pełniąc nawet rolę ginącego gdzieś w tle chórku.

Wśród owych drugich części duetu znajdziemy całkiem pokaźny zestaw osobowości muzycznych – między innymi Lou Reeda, Charlie Nusselwhite’a, Bena Harpera czy Johna Hammonda. Jest też Solomon Burke, Timothy B. Schmit z The Eagle, Bonnie Raitt i kilka mniej znanych nazwisk.

A muzyka – jak to zwykle na składance – są utwory wyśmienite i nieco słabsze. Do tych wybitnych należą te z udziałem Bena Harpera, Lou Reeda i Johnna Hammonda, a także Bonnie Raitt. Z Benem Harperem zespół nagrał zresztą dobrą płytę studyjną i wyśmienitą koncertową opisywaną w wersji video tutaj: 
Wśród pozostałych nie ma pozycji słabych, są jednak takie, w których udział zespołu jest muzycznie wręcz symboliczny.

Dzisiejsza płyta nie jest reprezentatywna dla zespołu. Jako taka, przeznaczona jest dla wszystkich fanów, którzy być może nie chcą poszukiwać pojedynczych nagrań na płytach innych wykonawców, a także będą chcieli mieć w swojej kolekcji dodatkowe, wcześniej niepublikowane i niedostępne na innych wydawnictwach utwory.

Pytanie o następną studyjną płytę zespołu z nowym materiałem jest zapewne trudne ze względu na zaawansowany wiek członków grupy. Być może jednak te wątpliwości rozwieją się same w czasie zaplanowanego na 17 stycznia pierwszego w Polsce koncertu zespołu w Warszawie. Jeśli zobaczymy zespół w dobrej formie to pewnie niedługo coś nagrają. Ten koncert już w styczniu ma szansę być jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych nadchodzącego roku, albo jego największym rozczarowaniem, jeśli okaże się, że zespół objeżdża Europę jedynie korzystając z dawnej sławy. Czekam więc niecierpliwie i na koncert i na nową studyjną płytę zespołu, najlepiej taką zwyczajną w ich własnym stylu…

The Blind Boys Of Alabama
Duets
Format: CD
Wytwórnia: Saguaro Road Records
Numer: 4011222329196

Brak komentarzy: