07 marca 2011

Bruce Springsteen & The E Street Band - Blood Brothers

Blood Brothers to pełnometrażowy film dokumentalny przeznaczony głównie, a właściwie wyłącznie dla fanów Bruce’a Springsteena. Film opowiada o pracy w studiu w czasie nagrywania w 1995 roku albumu Greatest Hits. To było w zasadzie pierwsze po 11 latach przerwy spotkanie wszystkich członków zespołu w studiu nagraniowym.

Blood Brothers to dobrze zrobiony dokument. Film nie jest zbieranina przypadkowo nakręconych w różnych okolicznościach i przez różnych filmowców ujęc. Ekipa filmowa towarzyszyła muzykom w studiu prawdopodobnie od początku z myślą o zmontowaniu i wydaniu filmu.

Z muzycznego punktu widzenia film nie zawiera żadnego utworu, którego nie wydano wcześniej lub później na innych płytach. Większość prezentowanej w filmie muzyki, to szkice, urywki, lub prawie całe utwory zagrane w studiu.

Nikt tu nie dorabia do piosenek niepotrzebnej filozofii i jakis niestworzonych historii. Tu raczej można obejrzeć nieco pracy zespołu od kuchni. To takie rodzinne migawki ze studia, stanowiące niewątpliwie łakomy kąsek dla fanów zespołu i pewnie tylko dla nich.

Ostatnio Bruce Springsteen często dodaje płytę DVD z podobnymi migawkami tworząc w ten sposób rozszerzone wydanie płyty CD. Tak było w wypadku The Seeger Sessions i Working On A Dream. The Rising i Devils & Dust zawierały z kolei na dodatkowej płycie fragmenty koncerów. Wydaje się to być lepszym pomysłem. Te filmy są krótsze, to z reguły około 30 minut materiału. To zdecydowanie wystarcza, żeby wczuć się w atmosferę pracy w studiu.

Coś przedziwnego jest jednak w Blood Brothers. Co kilka lat sięgam po tę płytę i oglądam ją z dużą przyjemnością. To pewnie entuzjazm i optymizm wylewający się wręcz strumieniami z każdej nuty i każdego spojrzenia muzyków.

Płyta dodatkowo zawiera teledyski do Murder Incorporated i Secret Garden, które są również dostępne w dwupłytowym zbiorze The Complete Video Anthology / 1978-2000.

Blood Brothers, to propozycja dla fanów Bruce’a Springsteena, czyli również dla mnie. Tym, którzy fanami nie są polecam wycieczkę osobistą na koncert, co gwarantuje, że dołączycie do grona wyznawców, albo któreś z wydawnictw koncertowych na dobry początek.

Bruce Springsteen & The E Street Band
Blood Brothers
Format: DVD
Wytwórnia: Columbia
Numer katalogowy: 5099705013953

Brak komentarzy: