01 czerwca 2013

Stan Getz with Andrzej Trzaskowski Trio - Stan Getz / Andrzej Trzaskowski Trio: Polish Radio Jazz Archives 01

To nagranie jest oczywiście legendarne. W 1960 roku występ Stana Getza w Warszawie w towarzystwie polskich muzyków był sensacją. Dla wszystkich polskich fanów jazzu to również pozycja ważna historycznie. Z wcześniejszej trasy Dave Brubecka po Polsce nie zachowały się żadne nagrania.

W tej samej serii ukazało się również nagranie z 1962 roku z Jazz Jamboree Dona Ellisa z polskimi muzykami, tym razem pod wodzą Wojciecha Karolaka. Te nagrania chwaliłem niedawno, w szczególności za to, co zagrali nasi młodzi wtedy muzycy. Ten tekst przeczytacie tutaj:


Niestety nagrania Stana Getza nie mogę równie entuzjastycznie pochwalić. Stan Getz oczywiście gra wyśmienicie, jednak zespół towarzyszący muzykowi wyraźnie za jego poziomem nie nadąża. Czy warto zatem kupić tę płytę? Z łatwością można przecież znaleźć ciekawsze nagrania Stana Getza z początków lat sześćdziesiątych. Już w niespełna rok po wizycie w Warszawie powstała przecież płyta „Focus”, jedna z najlepszych wczesnych płyt Stana Getza. A kilka miesięcy później „Jazz Samba” – tak więc propozycje dla każdego fana jazzu z najwyższej półki w dyskografii Stana Getza z tego samego okresu znajdziecie bez trudu.

Nagrania z Jazz Jamboree z 1960 roku dla nas, tu w Polsce mają jednak walor historyczny i już na zawsze będą bardzo ważne. Wydawca utrzymuje, że te nagrania nigdy wcześniej nie były opublikowane. To nie jest do końca prawda, bowiem część nagrań ukazała się w niewielkim nakładzie na płycie analogowej dawno temu, a większość była od lat dostępna w różnych może niekoniecznie do końca oficjalnych wydaniach cyfrowych. Istnieje też wydana w 1991 roku przez Polskie Nagrania płyta „Stan Getz In Warsaw”, zawierająca część z prezentowanego przez Polskie Radio materiału. Tak więc z tą premierą to sprawa mocno naciągana, jednak jakość techniczna materiału jest z pewnością odrobinę lepsza niż na wspomnianym wydawnictwie Polskich Nagrań, co sugeruje dostęp realizatorów do oryginalnych taśm z sesji.

Materiał umieszczony na płycie zarejestrowano w części na koncercie w Warszawskiej Filharmonii. Pozostałe utwory nagrano na tej samej scenie, bez udziału publiczności. Repertuar, to z oczywistych względów ograniczonego czasu na próby, jazzowe standardy. Polska sekcja wywiązuje się ze swojego zadania niestety dość przeciętnie. W grze Andrzeja Trzaskowskiego słuchać odrobinę słowiańskich nut, choć z pewnością to nie jest ani najbardziej inspirująca, ani najlepsza sekcja z jaką grał Stan Getz. Na scenie nie powstała też żadna nowa jakość, nie ma mowy o muzycznej synergii, to typowe jednorazowe wydarzenie – gwiazda i lokalna sekcja rytmiczna.

To jednak wydarzenie historyczne i już na zawsze takim pozostanie. Mam nadzieję, że w serii Polish Radio Jazz Archives ukaże się jeszcze wiele ciekawych płyt, bowiem zasoby nagrań z Jazz Jamboree są z pewnością spore, kłopot pewnie z prawami autorskimi niemały, ale początek całkiem niezły. Ja jednak czekam na materiały prawdziwie premierowe i na nagrania nieco nowsze, choć tu pewnie szansa jest mała. Jak na razie najciekawszą pozycją z serii jest nagrani Dona Ellisa z Wojciechem Karolakiem.

Stan Getz with Andrzej Trzaskowski Trio
Stan Getz / Andrzej Trzaskowski Trio: Polish Radio Jazz Archives 01
Wytwórnia: Polskie Radio
Format: CD

Numer: 5907812245672

Brak komentarzy: