29 sierpnia 2012

Henryk Miśkiewicz - <Full Drive 2 > Live At Jazz Cafe Lomianki


W pierwszych dniach czerwca pełen muzycznej energii i nowych pomysłów zespół Henryka Miśkiewicza znany wielbicielom jako <Full Drive> zarejestrował w Łomiankach w Jazz Cafe materiał na album, który ma zostać wydany jako <Full Drive 3>. Koncerty były wyśmienite, podobnie zresztą, jak te poprzednie uwiecznione na płytach <Full Drive> i <Full Drive 2>. Oczekiwanie na wydanie trzeciego albumu w ramach projektu &#60Full Drive&#62 postanowiłem umilić sobie wracając do poprzednich nagrań.

O czerwcowym koncercie przeczytacie tutaj: <Full Drive> feat. Michael Patches Stewart - Jazz Cafe Łomianki

Od nagrania części drugiej minęło już 5 lat. Tamten koncert mnie ominął. Dziś już nie pamiętam dlaczego. Może o nim się nie dowiedziałem, Albo byłem gdzieś daleko od Warszawy… Wiem jednak, znając nastrój panujący w Jazz Cafe w Łomiankach, że dzisiejszy album doskonale oddaje atmosferę tych dwu marcowych wieczorów, kiedy został zarejestrowany.

Energią i pomysłami członków zespołu z tych dwu koncertów można by obdzielić parę polskich płyt. Niezależnie od tego, czy muzycy grają kompozycje własne, czy znane lub mniej znane standardy, zawsze robią to na swój sposób, znajdując niemal w każdym utworze miejsce na wyśmienite solówki. Tak też prawdopodobnie będzie brzmiał <Full Drive 3>, ale pewnie jeszcze trochę na ten album poczekamy.

Na razie możemy cieszyć się poprzednimi nagraniami. Dziś piszę o części drugiej, ale w zasadzie to samo można napisać o części pierwszej. To pełne luzu świetne zespołowe granie uwzględniające w aranżacjach przygotowanych przez wszystkich członków zespołu ich inwencję improwizacyjną. Stąd też utwory o stosunkowo prostych i uniwersalnych tematach trwają tak długo, aby dać wszystkim szansę.

<Full Drive 2> to najwyższej próby kompozycje Stevie Wondera, Juliana Cannonballa Adderleya (a nie jak podano mylnie na okładce Nata Adderleya), czy Leona Russella i nieustępujące im utwory będące dziełem członków zespołu. To pełne ognia solówki i pełne entuzjazmu okrzyki i oklaski publiczności. To muzyka przebojowa i jednocześnie nigdy nie przekraczająca granicy pomiędzy przebojem a graniem pod publiczkę i wirtuozerskimi popisami. Wirtuozerii tu dużo, ale w dobrym tego słowa znaczeniu i z sensem. A mimo to słychać, że po obu stronach sceny, która zresztą w Jazz Cafe jest mocno umowna, zabawa była przednia. Tak samo było na koncertach <Full Drive 3> w czerwcu tego roku i mam nadzieję, że to będzie słychać na płycie… Fani czekają… Ja również nie mogę się już doczekać premiery…

Henryk Miśkiewicz
<Full Drive 2> Live At Jazz Cafe Lomianki
Format: CD
Wytwórnia: Grami
Numer: 5905674316097

Brak komentarzy: