16 czerwca 2012

Dorota Miśkiewicz – Ale


Jazzowym ortodoksom ta płyta się nie spodoba. Ale ja nie słucham jazzu, tylko dobrej muzyki i mnie się ta płyta podoba. Jest dobrze napisana i zagrana, sympatyczna, wesoła, momentami zaskakująca i niebanalna. Jest poszukująca i jednocześnie dojrzała.

Wiele wokalistek, nie tylko jazzowych narzeka często na brak repertuaru. Większość materiału na „Ale” Dorota Miśkiewicz napisała z Markiem Napiórkowskim, który zagrał na wielu instrumentach, a w szczególności na różnego rodzaju gitarach. Ich brzmienie, w szczególności tam, gdzie to instrumenty akustyczne, jest równie ważne dla płyty, jak głos Doroty Miśkiewicz. To gitary żywe, pełne rytmicznej inwencji i ciekawych barw, często zainspirowane klasycznymi nagraniami z przeszłości.

Dla mnie najciekawszym momentem albumu jest wokaliza Doroty Miśkiewicz w „Lins” – kompozycji dedykowanej Ivanowi Linsowi. Ciekawe są również utwory zamykające płytę – „Jasności nie mam” i „Świerk”. Do duetów z Wojciechem Waglewskim i Ewą Bem nie jestem jeszcze przekonany, ale płyta jest ze mną dopiero od kilku dni.

Na płycie znajdziecie też odrobinę elektroniki, ale tej w najlepszym wydaniu, analogowej, brzmiącej nieco staroświecko, ale to brzmienia, które już udowodniły, że wytrzymują próbę czasu i odpowiednio użyte nie sprawiają wrażenia plastikowej tandety, której nadużywają współcześni wykonawcy muzyki pop.

Niezależnie od tego, czy uznamy, że najnowszy album Doroty Miśkiewicz to jazzowe ballady, najwyższej jakości autorskie piosenki, czy kompozycje przypominjaące nowoczesne produkcje skandynawskie – jako choćby płyty Anji Garbarek, czy Silje Nergaard, to zwyczajnie dobra muzyka. Świetna płyta na letni wieczór, albo długą jazdę samochodem gdzieś w nieznane… Robię to przy każdej możliwej okazji. Nie dzielcie muzyki na gatunki, tylko na dobrą i złą, a może nawet pojdźmy dalej – dzielcie ją na taką, która sprawia Wam przyjemności i całą resztę… Mnie wysłuchanie „Ale” sprawiło wiele przyjemności…

Dorota Miśkiewicz
Ale
Format: CD
Wytwórnia: Sony
Numer: 886919368321

Brak komentarzy: