30 lipca 2013

Various Artists – Jazz Jamboree ’62: Polish Radio Jazz Archives 03

Pojawiły się już kolejne płyty ze znakomitej serii Polish Radio Jazz Archives. Pora więc nieco przyspieszyć i zająć się ostatnią z pierwszej partii – czyli muzyczną dokumentacją warszawskiego Jazz Jamboree z 1962 roku. O dwu poprzednich płytach – nagraniach Dona Ellisa z zespołem Wojciecha Karolaka z 1962 roku i Stana Getza z zespołem Andrzeja Trzaskowskiego z 1960 roku przeczytacie tutaj:


Z tych trzech albumów dzisiejszy muzycznie jest najmniej ciekawy, choć zawiera materiał o niewątpliwie ważnej historycznie wartości. Najważniejszą gwiazdą Jazz Jamboree w 1962 roku był bez wątpienia Don Ellis. W związku z tym jego muzyki nie mogło zabraknąć na płycie dokumentującej cały festiwal, mimo, że jego improwizacja – „Soloes” jest powtórką z płyty wspomnianej powyżej. Pozostałe nagrania nie dorównują jakością muzyce największej gwiazdy festiwalu z 1962 roku. Nie są jednak całkiem bez wartości. Obok Dona Ellisa na festiwalu występowały zespoły szwedzkiego puzonisty Eje Thelina, zespół Jazz Fraktionen, eksperymentalny w swoich czasach skład Jerzego Miliana z Krzysztofem Komedą przy fortepianie oraz grający na wibrafonie Louis Hjulmand.

Wśród tych gwiazd, niewątpliwie drugiej, jeśli porównać z Donem Ellisem, ligi, najlepiej przetrwały próbę czasu dokonania Eje Thelina, bez wątpienia zapatrzonego w Johna Coltrane’a. Wtedy większość muzyków była w niego zapatrzona.

Na czele zespołu Jazz Fraktionen stał zmarły niedawno legendarny saksofonista – John Tchicai, który mniej więcej w tym samym czasie był członkiem legendarnej free-jazzowej grupy New York Contemporary Five z Donem Cherry i Archie Sheppem. W 1965 roku trzy lata wcześniej niemal nieznany John Tchicai stanie u boku Johna Coltrane’a żeby nagrać „Ascension”. Kto wie, czy nagrania z Warszawy nie są chronologicznie pierwszymi zarejestrowanymi na taśmie i zachowanymi do dziś fragmentami jego muzyki.

Sporą niespodzianką jest też dojrzały występ Jerzego Miliana z Krzysztofem Komedą i Leszkiem Dudziakiem na perkusji. W zespole Eje Thelina i Johna Tchicai na perkusji gra Rune Carlson. W sumie po wysłuchaniu tego dokumentalnego albumu, rodzaju składanki i dokumentu, postuluję wydanie całego koncertu Jerzego Miliana, jeśli zachował się gdzieś w archiwum. Jakby było trzeba, mogę nawet pomóc w przeglądaniu zakurzonych półek w archiwum Polskiego Radia.

W kolejce czekają już kolejne płyty – Andrzeja Trzaskowskiego i Krzysztofa Komedy…

Various Artists
Jazz Jamboree ’62: Polish Radio Jazz Archives 03
Format: CD
Wytwórnia: Polskie Radio

Numer: 5907812245993

Brak komentarzy: