Utwór nie należy może do najbardziej znanych i najczęściej grywanych kompozycji Theloniousa Monka, ale nie oznacza to, że nie warto się przyjrzeć bliżej historii jego powstania i nowoczesnym wykonaniom. Kolejny odcinek CoverToCover często powstaje wokół jakiegoś nietypowego wydarzenia muzycznego lub nietypowego nagrania. Tak jest również w tym przypadku. Wyborni muzycy albo przypadkowi twórcy z dużą dozą szczęście skomponowali setki, jeśli nie tysiące ciekawych kompozycji. Ich wybór do cyklu CoverToCover jest więc zatem olbrzymi i jakieś wydarzenie musi zadecydować, że akurat w odcinku 160 pojawi się „Think Of One”.
Tym razem impulsem był dla mnie wieczór spędzony z nagraniami Andy’go Summersa, który co prawda niczego już w życiu robić nie musi, bo zasłużył sobie na dobrą emeryturą udziałem w The Police, ale od czasu do czasu sięga po gitarę i nagrywa ciekawe rzeczy. Ostatnio pozwolił nawet sobie na założenie zespołu, który oficjalnie sam zaliczył do kategorii Tribute Bands, czyli formacji, których pomysłem na istnienie jest granie coverów słynnych poprzedników. Zespół Summersa nazywa się Call The Police i gra repertuar The Police. To chyba jedyny na świecie przypadek, kiedy bez kłótni o nazwę jeden z członków słynnego zespołu zakłada Tribute Band, nie udając, że to odrodzenie oryginalnej formacji i w sumie, to gra ku czci samego siebie. Koncepcja ciekawa i dość zaskakująca, może wkrótce znajdę okazję na prezentację tej niezwykłej formacji, doszły mnie bowiem słuchy, że być może nagrają swój debiutancki album.
Summers ma w swoim dorobku całkiem sporo jazzowych nagrań, wśród których albumem, do którego wracam dość często jest kolekcja kompozycji Theloniousa Monka nagranych w 1988 roku i wydana pod tytułem „Green Chimneys: The Music Of Thelonious Monk”. Z wydaniem albumu Summers czekał prawie dekadę, a dziś to w jego dorobku razem z albumem „Peggy’s Blue Skylight” poświęconym kompozycjom Charlesa Mingusa dwie często przeze mnie używane w cyklu CoverToCover płyty. Oto bowiem rockowy gitarzysta w towarzystwie jazzowego składu gra klasyczne kompozycje wielkich mistrzów. I to gra dobrze.
„Think Of One” to utwór, który Monk napisał w 1953 roku i mimo, że nie przypominam sobie jego wypowiedzi na ten temat, to jednak zbieżność momentu powstania utworu z narodzinami jego córki Barbary (przez wszystkich chyba nawet jak dorosła nazywanej Boo Boo) i jego tytuł pozwala myśleć, że to dedykacja właśnie dla niej. Monk często wracał do swoich kompozycji. Po raz pierwszy nagrał album w dobrym momencie swojej kariery – pod koniec 1953 roku urodziła mu się córka, miał też sporo propozycji koncertowych. Wiara Boba Weinstocka w to, że na muzyce Monka da się zarobić, a także fakt, że należąca do niego wytwórnia Prestige była w 1953 na etapie budowania swojego katalogu wielkich jazzowych nagrań sprawił, że zamiast lichego studia Beltone z fortepianem, na którym nawet pokrzywione harmonie Monka brzmiały dziwnie, sesje do albumu „Monk” odbyły się w dużo lepiej wyposażonym WOR Studio, w którym Monk nagrywał dawniej dla Blue Note. Zespół też udało się zebrać całkiem dobry, bowiem na saksofonie zagrał Sonny Rollins, a na basie Percy Heath (to w „Think Of One”, bowiem materiał na płytę złożone z dwu sesji w różnych składach). Ja jednak wybieram dużo moim zdaniem ciekawsze nagranie z płyty „Criss-Cross” nagranej dekadę później w klasycznym dla Monka składzie muzyków, którzy grali z nim nieco dłużej – Charlie Roussem, Johnem Ore i Frankie Dunlopem. Do tego dokładam oprócz wspomnianego Andy Summersa zespół doskonałego perkusisty Clarence Penna, który cały album poświęcił Monkowi („Monk: The Lost Files”) i zagraną bez fortepianu wersję Pierricka Pedrona. W ten sposób powstaje doskonałe zestawienie – jazzowa kompozycja zagrana przez kompozytora po 10 latach ogrywania jej na scenie, nagranie w wykonaniu rockowego gitarzysty, rejestracja bez fortepianu – instrumentu na który Monk pisał wszystkie swoje utwory i perkusistę, który z szacunkiem dla mistrza postanowił nieco odświeżyć rytmicznie jego standardy.
Utwór: Think Of One
Album: Criss-Cross
Wykonawca:
Thelonious Monk
Wytwórnia: Columbia
/ Sony
Rok: 1963
Numer: 5099751335627
Skład: Thelonious Monk – p, Charlie Rouse – ts, John
Ore – b, Frankie Dunlop – dr.
Utwór: Think Of One
Album: Monk: The Lost Files
Wykonawca: Clarence Penn & Penn Station
Wytwórnia: Origin
Rok: 2014
Numer: 805558267420
Skład: Clarence Penn – dr, Chad Lefkowitz-Brown – sax,
Donald Vega – p, Yasushi Nakamura – b.
Utwór: Think Of One
Album: Green Chimneys: The Music Of Thelonious Monk
Wykonawca: Andy Summers
Wytwórnia: R.A.R.E. / Repertoire / Frontier Logic
Rok: 1988
Numer: 4009910000229
Skład: Andy Summers – g, bjo, dobro, Walt Fowler – tp,
Steve Tavaglione – ss, ts, cl, Joey DeFrancesco – hamm, Hank Roberts – cello, Dave
Carpenter – b, Peter Erskine – dr.
Utwór: Think Of One
Album: Kubic’s Monk
Wykonawca: Pierrick
Pedron
Wytwórnia: ACT
Music
Rok: 2012
Numer: ACT 9538-2
Skład: Pierrick
Pedron – as, Thomas Bramerie – b, Franck Agulhon – dr.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz