21 września 2019

Thriller – CoverToCover Vol. 9


Kompozycja Roda Tempertona wybrana na tytuł albumu Michaela Jacksona brawurowo wyprodukowanego przez Quincy Jonesa przyniosła muzyce pop jeden z największych kasowych sukcesów wszechczasów. Album Jacksona ukazał się w 1982 roku, w niezwykle korzystnym dla osiągnięcia najwyższych możliwych wyników sprzedaży czasie. W momencie premiery albumu doszło do zbiegu wielu sprzyjających wysokiej sprzedaży okoliczności. Ciągle sprzedawały się w dużych ilościach płyty analogowe i single. Na fali były kasety magnetofonowe za sprawą zdobywających popularność przenośnych magnetofonów. Od 2 lat świat muzyczny fascynował się rozwojem wciąż jeszcze niepewnej technologii dysków CD, a MTV od 3 lat zdobywało szturmem amerykański rynek i serca najmłodszych odbiorców.


Przebojowy Thriller” wspierany był przez jeden z pierwszych teledysków, który odchodził od konwencji sfilmowania śpiewającej gwiazdy na tle zespołu. Taką promocję utworu zaplanował zresztą podobno sam kompozytor, który od razu miał pomysł na wydłużoną wersję filmową swojej piosenki. Reżyserem teledysku był John Landis, człowiek, który kilka lat wcześniej stał się specjalistą od filmów muzycznych tworząc „Blues Brothers”. Quincy Jones chciał pracować tylko z najlepszymi. Stąd również udział w nagraniu całego albumu Grega Philliganesa, jednego z wtedy największych specjalistów od programowania nowych syntezatorów, Eddie Van Halena, Paulinho Da Costy, Ndugu Chancelora, Davida Fostera, Deana Parksa, Paul Jackson Jr. i wielu innych wybitnych muzyków sesyjnych. Gdyby popatrzeć na ten skład i wziąć pod uwagę geniusz Quincy Jonesa w jego najwyższej formie, to nawet bez Michaela Jacksona powstałaby płyta wybitna.

Utwór tytułowy z albumu nie był wcale największym przebojem. Był dopiero 7 w kolejności singlem z tej płyty. Wszystkie poprzednie weszły do pierwszej dziesiątki amerykańskich list przebojów. Wszystkie są również do dziś przypominane przez wybitne postaci światowego jazzu. Poszukajcie jazzowych interpretacji tych piosenek z „Thrillera”, które producenci uznali za warte singlowego wsparcia - „The Girl Is Mine”, „Billie Jean”, „Beat Ii”, „Wanna Be Startin' Somethin'”, „Human Nature”, „P.Y.T. (Pretty Young Thing)”.

Wielu jazzowych artystów poświęciło całe albumy utworom z repertuaru Michaela Jacksona. Warto pamiętać, że jedynie nieliczne jego hity zostały napisane przez samego piosenkarza, a sukces albumów „Thriller” i „Bad” to w dużej mierze zasługa jednego z najlepszych jazzowych producentów wszechczasów – Quincy Jonesa.

Najciekawsze spojrzenie na repertuar Michaela Jacksona według mnie kilka lat temu zaproponował Enrico Rava. Zupełnie bym się po nim tego nie spodziewał, jednak włoski trębacz zrobił to w typowy dla siebie sposób. Otwarcie przyznał, że uwielbiał Jacksona, kiedy ten śpiewał swoje największe przeboje, więc postanowił nagrać płytę. To chyba jedna z najbardziej zaskakujących produkcji w katalogu ECM. W dodatku bez nazwiska Jacksona na okładce, co z pewnością pozwoliłoby wielokrotnie zwiększyć sprzedaż.

Również udany album repertuarowi Michaela Jacksona poświęcił Joey DeFrancesco. Za jego twórczością wokalną raczej nie przepadam, podobnie jak za grą na różnych instrumentach, które nie są organami Hammonda, ale jego „Thriller” brzmi ciekawie.

Z pewnością ten odcinek CoverToCover nie jest ostatnim z poświęconych albumowi Michaela Jacksona. Nie wyobrażam sobie, żeby w cyklu miało zabraknąć „Human Nature” i Milesa Davisa.

Utwór: Thriller
Album: Thriller
Wykonawca: Michael Jackson
Wytwórnia: Epic / Sony
Rok: 1982
Numer: 888750438621
Skład: Michael Jackson – voc, Greg Phillinganes – rap, Vincent Price – rap, David Williams – g, Jerry Hey – tp, flug, Gary Grant – tp, flug, Larry Williams – sax, fl, Bill Reichenbach – tromb, Brian Banks – synth, Rod Temperton – synth, Anthony Marinelli – prog, Bruce Cannon – effects, Bruce Swedien – effects.

Utwór: Thriller
Album: On The Dance Floor
Wykonawca: Enrico Rava with Parco Della Musica Jazz Lab
Wytwórnia: ECM
Rok: 2012
Numer: 602537066544
Skład: Enrico Rava – tp, Andrea Tofanelli – tp, flug, Claudio Corvini – tp, flug, Mauro Ottolini – tuba, tromb, Danielle Tittarelli – as, fl, Dan Kinzelman – ts, cl, Franz Bazzani – kbd, Giovanni Guidi – p, rhodes, Marcello Giannini – g, Dario Deidda – b, Zeno De Rossi – dr, Ernesto Lopoz Maturell - perc.

 O tej płycie więcej dowiecie się tutaj: Enrico Rava – Rava On The Dance Floor

Album: Never Can Say Goodbye: The Music Of Michael Jackson
Wykonawca: Joey DeFrancesco
Wytwórnia: HighNote
Rok: 2010
Numer: 632375721527
Skład: Joey DeFrancesco – org, hamm, kbd, el. p, tp, Pat Bianchi – kbd, Paul Bollenback – g, Byron Landham – dr, Carmen Intorre – perc, Mark Reynolds - effects.

Brak komentarzy: